Samsun Golf Kulübü Binası

Künye

Mimari Tasarım

Çırakoğlu Mimarlık

Tasarım Ekibi

Alişan Çırakoğlu, Ilgın Avcı, Deniz Yazıcı, Diğdem Angın, Ayşegül Güner

Proje Yeri

Samsun

İşveren

Samsun Büyükşehir Belediyesi

Ana Yüklenici

Akyüz İnşaat

Peyzaj Tasarımı

Ata Turak

Ana Yüklenici

Mesa Mesken

Arsa Alanı

3.500 m²

Toplam İnşaat Alanı

2.500 m²

Tamamlanma Tarihi

2016

Fotoğraflar

Yerçekim

Uygulama

Statik Proje

Ekotek Mühendislik

Mekanik Proje

Toray Mühendislik

Elektrik Projesi

Halamoğlu Mühendislik

Çırakoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Samsun Golf Kulübü Binası’nda çinko, ahşap ve taş gibi doğal malzemeler kullanılarak güçlü ama sakin bir ifade yaratıldı. Art arda sıralanan saçakların altında oluşan yarı açık ve kapalı mekânlar dinlenme alanı, restoran ve kafe işlevlerini barındırıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan golf sahası içinde yer almakta olan yapı, bir tarafında deniz manzarasından, diğer tarafında da golf sahasının yeşil manzarasından faydalanabileceği şekilde konumlandırılmış.

Yapı, golf kulübü üyelerine olduğu kadar Samsun halkına da hizmet verecek yeme-içme olanaklarının ön planda olduğu bir programa sahip. Golf eğitmenlerinin ve idari birimlerin de gereksinimlerine yanıt veren yapı, servis ihtiyaçlarının büyük kısmını yer altında sağlamakta.

Yapının, bulunduğu çevre içinde, mütevazı bir doğallık sergilemesi hedeflendi. Ardarda sıralanan saçakların altında oluşan yarı açık ve kapalı alanlar dinlenme alanı, restoran ve kafe işlevlerini barındırıyor. Deniz manzarasının olduğu yön Batı olduğu için çatıların eğimi güneş kontrolü sağlayacak doğrultuda oluşturuldu.

Çinko, ahşap ve taş gibi doğal malzemeler kullanılarak yapının güçlü ama sakin bir ifadesi olması sağlandı. Çatı yüzeylerinin, içten ve dıştan aynı malzeme ile kaplanarak eğik plaklar olarak kendilerini göstermesi amaçlandı. Bu eğik plaklar, ahşap ve taş malzeme kullanılan, daha masif bir çekirdeğe bağlanıyor.