Salt Sanatsal Araştırma ve Üretim Destek Programı

Güncel toplumsal meseleleri disiplinlerarası yöntemlerle ele alan Türkiyeli sanatçılara iki yıllık destek sağlayan Salt Sanatsal Araştırma ve Üretim Destek Programı’na başvurular 21 Mart’ta başlıyor.

BBVA Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen Salt Sanatsal Araştırma ve Üretim Destek Programı’na başvurular 21 Mart’ta başlıyor. Güncel toplumsal meseleleri disiplinlerarası yöntemlerle ele alan Türkiyeli sanatçılara yönelik iki yıllık destek programı, araştırma ve üretim için bir platform oluşturarak sanatçılar ile topluluklar arasındaki etkileşimi teşvik etmeyi hedefliyor.

Görsel sanatlar, küratöryel pratikler, tasarım, film, video ve performans alanlarında çalışan sanatçılara açık olan fonlar ile bu yıl sanat, teknoloji ve ekoloji kesişimindeki iki proje desteklenecek. Sanatsal Araştırma Fonu, güncel sanat, tasarım, teknoloji ve ekoloji odaklı araştırmalara yönelik olarak gerçekleştirilecek. Salt Araştırma arşivlerindeki kaynakların kullanılması teşvik ediliyor. Üretim Fonu ise hareketli görüntünün dinamik ve değişken niteliğine yanıt veren çalışmaları destekliyor. Film, sinema ve yeni medya araçlarını kullanan yazılı ve görsel sunumlar ile performanslar bu alana dahil.

2024 yılı başvuruları, 12 Mayıs’a kadar devam edecek. Başvuru ve değerlendirme sürecinin ardından seçilen projeler Haziran ayında duyurulacak. Seçilen projelerin her birine 20.000 Euro’luk fon desteği sağlanacak. Ayrıca İspanya’da iki haftalık bir misafir sanatçı programına katılım ve fon kapsamında üretilen işleri Türkiye ve İspanya’da sergileme imkanı sunulacak.

Bu yılki değerlendirme süreci, Vasıf Kortun (Küratör), Miguel Zugaza (Museo de Bellas Artes de Bilbao Direktörü), Elvira Dyangani Ose (Museu d’Art Contemporani de Barcelona Direktörü), Manuel Segade (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía Direktörü), Ala Younis (Sanatçı ve Küratör), Fatma Çolakoğlu (Salt Araştırma ve Programlar Direktörü) ve Juan Pujol’un (BBVA Vakfı Direktör Yardımcısı) yer aldığı Seçici Kurul tarafından yürütülecek.