Saklanan Ev

Mimari Tasarım
Wutopia Lab

Tasarım Ekibi
Yu Ting, Li Zongze, Mu Zhilin

Proje Yeri
Şanghay, Çin

Aydınlatma Tasarımı
Chloe Zhang

Yüklenici
Chen Yuwen

Tamamlanma Tarihi
2020

Proje Alanı
244 m²

Fotoğraflar
CreatAR Images

Wutopia Lab, tasarladığı Saklanan Ev ile mekanların sabit fonksiyonlar ve sembolik değerlerle sınırlandırılmamasını, zamana ve kullanıma göre değişkenlik gösterebilmesini hedeflemiş.

Koyu renkli iç avluya sahip Saklanan Ev, Wutopia Lab tarafından tasarlanmış. Çok işlevli mekanlara sahip olan ev, 6 yılda tamamlanmış.

Yapının güney bölümünde sergi ve kütüphane olarak da hizmet veren oturma odası, yemek alanı, yatak odası, çay salonu, bahçe ve aynı zamanda sahne olarak kullanılabilen avlu konumlanırken kuzey bölümünde mutfak, banyo ve ekipman odası bulunuyor.

Kütüphane olarak da kullanılan ritüelistik oturma odasının sınırları kullanıcıların koleksiyonlarının sergilendiği siyah kitap raflarıyla tanımlanırken cephe açıklıkları ile manzarayla güçlü bir bağlantı kurulmuş.

Çay salonunda kolonlar tarafından engellenmeden manzarayla bütünleşen huzurlu bir alan yaratmak hedefiyle, dört metrelik konsol yardımıyla taşınan büyük, kesintisiz cam pencereler kullanılmış. Tasarımda tüm ekipmanların mümkün olduğunca az yer kaplaması hedeflenmiş. İnce basamaklı merdivenler tercih edilmiş.

Avluda siyah renk tercih edilerek, beyaz yapı ve ağaçlar ön plana çıkarılmış ve birçok farklı açı denenerek yerleştirilen Taihu taşları, siyah volkanik kayalar, morsalkımlar ve bauhinia bitkileri ile  küçük bir Çin Bahçesi oluşturulmuş. Bahçede Neem ağacının orta kısmına formunu Dali’nin resimlerinden alan bir destek eklenmiş. Avluda kullanılan delikli plakanın tasarımında morsalkım çiçeğinin deseninden ilham alınmış.