SAHA’dan Sanatçı ve İnisiyatiflere Açık Çağrı

SAHA – Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi, görsel sanatlar alanında üretim süreci Covid-19 pandemisinden olumsuz etkilenen ya da pandemi nedeniyle ortaya çıkan sorunları ele almak isteyen sanatçı ve inisiyatifleri SAHA Sürdürülebilirlik Fonu ile destekleyecek.

SAHA – Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi’nin oluşturduğu SAHA Sürdürülebilirlik Fonu’na, pandemi yüzünden kaynaklarını kaybeden, kaynakları iptal edilen veya yarım kalan sergi, program ve projelerini tamamlamak için ek desteğe ihtiyacı olanların yanı sıra pandemi döneminde görsel sanat sektöründe ortaya çıkan sorun ve ihtiyaçlara yönelik yeni bir sanat projesi hayata geçirmek isteyenler başvurabiliyor.

SAHA Derneği tarafından fon kapsamında pandemi yüzünden kesintiye uğramış ya da bu dönemin ihtiyaçlarına özgü, yeni geliştirilecek 15 farklı sanat projesine teşvik amaçlı olarak 8.000 TL ile 20.000 TL arasında destek aktarılması planlanıyor.

SAHA Sürdürülebilirlik Fonu ile ilgili soru ve başvurular 2 Temmuz Perşembe, saat 17.00’ye kadar application@saha.org.tr adresine iletilebilir.

Fona Türkiye’de yaşayan ve görsel sanatlar alanında faaliyet gösteren sanatçılar, kolektifler ve kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları başvurabiliyor.

Yeni bir sanat projesi için başvuruluyorsa projenin sergi, kamusal program, araştırma, arşiv, ağ oluşturma ve dayanışma platformu gibi modellerle pandemi ve sonrasında bağımsız sanat üretiminin sürdürülebilirliğine odaklanması, yarım kalan bir sanat projesine ek destek için başvuruluyorsa, projenin 2019-2020 yılında başlamış ve pandemi yüzünden kaynak veya olanak kaybına uğramış olması bekleniyor Ayrıca, projenin herhangi bir ticari faaliyet ya da organizasyon içermemesi, 2021 yılının ilk yarısında tamamlanabilir olması ve tamamlanması için mevcut kaynaklarla beraber SAHA’dan alınacak fonun yeterli olması isteniyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız.