RIBA Stirling Ödülü’nün Finalistleri Açıklandı

The Royal Institute of British Architects (RIBA) tarafından düzenlenen RIBA Stirling Ödülü‘nün finalisti olan altı proje açıklandı, kazanan proje 19 Ekim’de Stirling Ödül Töreni’nde duyurulacak.

RIBA Stirling Ödülü The Royal Institute of British Architects (RIBA) tarafından her yıl düzenlenen Birleşik Krallık’taki en prestijli mimarlık ödülü. RIBA Stirling Ödülü’nün bu yılki finalistleri olan altı proje açıklandı.  Ödül için belirlenen kriterler arasında tasarım vizyonu, inovasyon, orijinallik ve ziyaretçileriyle sakinlerine sunduğu hizmet gibi etmenler yer alıyor. Sürdürülebilirlik ve erişilebilirlik de seçimde önemli rol oynayan konular arasında bulunuyor. İlk kez 1996 yılında resmen verilmeye başlanan ödülün amacı, ülke sınırları içerisinde “iyi mimarlık standartlarını belirlemek ve öne çıkartmak”. Geçen yılın kazananı Niall McLaughlin Architects tasarımı Magdalene College Library, Cambridge Üniversitesi için, tuğla ve ahşaptan yapılmış bir strüktür olmuştu.

Ödülün bu yılki 6 finalisti şu şekilde:

A House for Artists / Apparata Architects (Barking, London)

© Johan Dehlin

© Johan Dehlin


Central Somers Town Community Facilities and Housing / Adam Khan Architects (Camden, London)

©Philip Vile

©David Grandorge

Courtauld Connects – The Courtauld Institute of Art / Witherford Watson Mann Architects (London)

©Philip Vile

©Philip Vile


John Morden Centre / Mæ (Greenwich, London)

©Jim Stephenson

©Jim Stephenson


Lavender Hill Courtyard Housing / Sergison Bates architects (Clapham, London)

©Johan Dehlin

©Johan Dehlin


University of Warwick – Faculty of Arts / Feilden Clegg Bradley Studios (West Midlands)

©Hufton +Crow

©Hufton +Crow

RIBA Başkanı Muyiwa Oki, seçilen projeler için “Bu altı dikkate değer yapı, bugün yüzleştiğimiz ciddi ve karmaşık problemlere yaratıcı ve duyarlı önerilerde bulunuyor. Gerek yalnızlıkla mücadele ediyor olsun, gerek komünite gelişmi sağlıyor olsun, ya da miras koruyor olsun, bu projeler bir amaca hizmet eden, iyi niyetleri olan projeler için sağlam bir altlık oluşturuyor. Konut krizinin, artan eşitsizliklerin, ekonomik istikrarsızlıkların ortasındayken, bu yılın seçkisi en baskın problemlerimize, iyi tasarlanmış yapıların gerçekten ilham verici çözümler sunabildiğini gözler önüne seriyor” dedi.

Stirling Ödülü’nün kazananı 19 Ekim’de Stirling Ödül Töreni’nde duyurulacak.