Hayri Logie, Sinan Şengün | Galeri Siyah Beyaz

2023-2024 sezonunda 40. yılını kutlayan Galeri Siyah Beyaz sezonun ilk sergisini Sinan Logie ve Hayri Şengün eseri olan Hayri Logie, Sinan Şengün ile açıyor.

Birlikte üretme pratiğinin bir karşılığı olarak sanatçı eşleşmelerine ev sahipliği yapan Galeri Siyah Beyaz, 2023-2024 sezonunda 40. yılını kutluyor. Siyah Beyaz’ın 40. yaşının ilk sergisi için bir araya gelen Logie ve Şengün, galerinin mekanında yeni bir gerçeklik kuruyor; bu kez Hayri Logie ve Sinan Şengün olarak. Bu serüvende, hata payı kıskacı geniş. Sanatçı ikilisi, izleyiciyi, yeni kazalar üreterek, iki ayaklı ve iki elli kentliler dünyasında, yeni örgütlenme biçimlerini aramaya davet ediyor. Zamanlarını ve mekanlarını birbirleriyle  paylaşan sanatçı ikilileri, aynı malzemeye farklı zamanlarda müdahale etmenin yanı sıra aynı mekanda birbirlerinin malzemelerini ve imgelerini dönüştürüyor. Sanatçı ikililerinin üretim sürecinden başlayan ve temelde bir yaşam pratiği olan bu birliktelik, sanatçıları, galeriyi ve izleyicileri ortaklaşmaya davet ediyor. Sinan Logie ve Hayri Şengün’e ait olan “Hayri Logie, Sinan Şengün“ isimli sergi, her iki sanatçının üretme pratiğini ve malzemesini içe içe geçirdiği bir deneyim sunuyor. Sanatçılar, bu sergide anlam/anlamsızlık/gerçeklik üzerine bir arayışa giriyor.

İkili, 2021 yılından bu yana, yoldaşlıklarının bir parçası olarak beraber ses yapıyor. Bu alanda da kazalar yapıp, kabul ederek ve onları hata olmaktan çıkana kadar tekrarlayarak yeni bir gerçeklik üretebileceklerinin farkına varıyorlar. Sonrasında, her şey bir çorap söküğü gibi anlamını yitiriyor ve dönüşüyor. Nesne ve özne, bireylik ve ötekilik yok oluyor. Oluşturdukları bu özgürlük alanında, sokaklar titreyebiliyor, tenis “konları” belirebiliyor, hatta bazen insanlar kaldırımda ters yürümeye başlayabiliyor.

İkilinin “Hayri Logie, Sinan Şengün“ isimli sergisi 22 Eylül – 21 Ekim 2023 tarihleri arasında Pazar günleri hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında Galeri Siyah Beyaz’da ziyaret edilebilir. Sanatçılar, sergiyi gezerken Hayri ile Sinan’ın ‘’Angara’da Aphex Twin Gafası Yaṣayanlar’’ grubunun kayıtlarını kulaklıklarınız ile dinlemenizi tavsiye ediyor.