REWAG Genel Merkezi

Mimari Tasarım
Gewers Pudewill

Proje Yeri
Regensburg, Almanya

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
10,500 m²

Fotoğraflar
HG Esch Photography

Gewers Pudewill tasarımı REWAG Genel Merkezi, doğal ve yapılı çevreyle zarif bir şekilde diyaloğa girerken kullanıcılarına farklı seviyelerde açık alanlar sunuyor.

REWAG Genel Merkezi, 2006’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen 2000 yıllık Regensburg şehrinde yer alıyor.

İşverenin 2016’da davetli yarışmaya açtığı projenin temel hedefleri; süreçleri optimize etmek, esnekliği artırmak, bir kimlik oluşturmak, şirket departmanlarını birbirine bağlamak ve hassas kentsel müdahalelerde bulunmak olmuş. Gewers Pudewill, bu isteklere heterojen çevre ile zarif bir şekilde diyaloğa giren bir kavisli bir binayla cevap oluşturmuş.

Açık konumu nedeniyle arka cephesi bulunmayan REWAG Merkez Ofisi, çevreyle farklı yüksekliklerde ilişki kuruyor. Kendi kendine yeten bina, modern çalışma dünyasının değişen gereksinimlerine göre kolayca uyarlanabilen, ışıkla dolu çok yönlü alanlar yaratıyor. İç mekan tasarımında tercih edilen malzeme ve renk seçimleri ise doğal taş cepheye atıfta bulunuyor.

Bina, açık alanları ve organik formu ile mevcut yerleşimle bağlantı kuruyor. Tasarımda, çevreyle ve serbestçe erişilebilen geniş iç avlusuyla bütünleşen, birbirine kenetlenmiş açık alanlara yer verilmiş. Bu mekanlar ve ortak alanlar, geniş yeşil çatıların yanı sıra kademeli teraslara kadar uzanıyor.

Taş işçiliği ile oluşturulan farklı yüzeyler, ışığın yansıması ve gölge oluşumunda gözle görülür farklar ve ince nüanslar yaratarak kavisli cepheyi daha da canlandırıyor.