FEZA dsgn’dan Ezber Bozan Ürün Tasarımları

Elips Tasarım Mimarlık kurucusu Y. Mimar Feza Ökten Koca tarafından kurulan FEZA dsgn, koleksiyonuna katılan yeni ürünleri tasarım tutkunlarıyla buluşturdu. Yalın ancak farklı çizgisel özellikleriyle alışılagelmiş kalıpların dışına çıkan markanın yeni ürünleri, yuvarlatılmış hatları, dinamik duruşları ve şeffaf görünümleri ile yeni nesil iç mekan tasarımları için ideal.

2012 yılından beri çeşitli fuarlarda sergilediği ürün tasarımlarını FEZA dsgn markası altında toplayan Yüksek Mimar Feza Ökten Koca koleksiyonuna katılan yeni ürün tasarımlarını tanıttı. Şeffaf pleksi ile ahşabın bir araya getirilerek ezberlerin bozulduğu bu yeni ürünler, tasarımları ile kendi özgün hikayelerini anlatırken bir yandan da estetik ve konforu bir arada sunuyor.

İlhamını havada süzülüşünü tamamlayıp her defasında geri dönen Bumerang aletinden alan Boomerang, şeffaf oturum alanı ve bumerangı anımsatan kıvrımlara sahip masif kol ve ayakları ile havada süzülme hissini uyandıran, hafif ancak bir o kadar da dinamik görünümlü bir koltuk. Uçma eyleminin yarattığı özgürlük hissinden ilhamını alan bir diğer ürün ise masif gövdesini şeffaf ayakları sayesinde yerden kaldırırken havada duruyor hissi uyandıran Fly. Altındaki deri gazeteliği kedilerin de yatak olarak kullanabileceği Fly koltuk; ahşap, pleksi ve derinin bir arada bulunduğu eklektik bir tarza sahip.

Kızağın dinamik yapısından esinlenilerek tasarlanan Sled, şeffaf ayak ve sırtı ile kızağın kar üzerindeki süzülüş hikayesini anlatan bir koltuk. Elips şeklindeki şeffaf ayakları ile havalanmış hissi yaratan Round da Sled koltuk ile beraber kullanıldığında kimi zaman ayak uzatmak için bir puf kimi zaman da tek başına kullanılabilecek fonksiyonel bir puf. Ayın evrelerinden biri olan dolunaydan ilhamla tasarlanan Moon puflar ise sırtlarında kullanılan şeffaf ve masif malzeme seçenekleriyle ayın iki yüzünü de yaşam alanlarına yansıtıyor.

Serinin en dikkat çekici ürünlerinden biri olan Father, neredeyse her evde bulunan baba koltuğu konseptine yeni bir soluk getiriyor. Şeffaf yan yüzeyleri ile sıra dışı bir görüntü sunan bu berjere, sırtındaki deri kemerler ile daha ağır ve karizmatik bir hava kazandırılırken aynı zamanda bu alanın dergilik olarak kullanılmasına da olanak sağlanmış.

Dingin tasarımı ile serinin dinamizmini dengeleyen Rest ise günün herhangi bir saatinde uzanabileceğiniz bir daybed. Uçan halıdan fikir alınan tasarımı ile kendinizi gökyüzünde hissetmeniz pek ala mümkün. Aynı ilhamla yola çıkılan Wait bank ise masif gövdesinin sehpa olarak da kullanıldığı çok işlevli bir ürün.