Resim Heykel Müzesi | Cumhuriyetin 100. Yılına İş Bankası’ndan Armağan

İş Bankası’na 63 yıl boyunca Beyoğlu Şubesi olarak hizmet veren, 2020 yılından bu yana restorasyon çalışmaları devam eden tarihi yapı Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi olarak 29 Ekim’de ziyretçilerle buluşacak.

İstiklal Caddesi No:144 adresinde, önce bir Beyoğlu apartmanı sonrasında, uzun yıllar Türkiye İş Bankası’nın Beyoğlu Şubesi olarak hizmet veren, korunması gerekli kültür varlığı tescili bulunan yapıda 2020 yılından bu yana devam eden kapsamlı restorasyon çalışmaları ve müze hazırlıkları sonlandı.

Resim Heykel Müzesi, Türkiye İş Bankası’nın Cumhuriyet’in 100. yılında ülkemize armağanı olarak 29 Ekim’de kapılarını sanatseverlere açıyor.

Müzikten plastik sanatlara, müzecilikten kültür mirası korunması çalışmalarına kadar pek çok alanda faaliyet gösteren İş Sanat’ın çatısı altında hayata geçirilen Resim Heykel Müzesi sayesinde, ülkemizin kültür-sanat rotasına önemli bir kilometre taşı daha eklenmiş oluyor.

Restorasyon projesini TEGET Mimarlık’ın hazırladığı Resim Heykel Müzesi, mimari yapıların kent belleğinin korunmasında ve geleceğe aktarılmasında önemli bir yeri olduğunun bilinciyle İş Sanat tarafından uzun soluklu, yoğun ve titizlikle yürütülen bir hazırlık döneminden geçti. Müze, Cumhuriyetimizin 100. yaşının coşkusunun, heyecanının en üst seviyede hissedileceği gün ziyaretçilerle buluşacak. Korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenmiş olan yapı, gerek konum gerekse mimari açıdan Beyoğlu’ndaki 20. Yüzyıldan kalan binalar arasında dikkat çeken örneklerden birini oluşturuyor.

Beyoğlu’nun kültürel kimliğinin kıymetli öğelerinden biri olan, 1900’lü yılların başında zemin katta ticari fonksiyon barındıran, diğer katları konut olarak inşa edilen tarihi bina, biri teras 6 kattan oluşuyor.

Osman Hamdi Bey’den Şeker Ahmet Paşa’ya, Hoca Ali Rıza’dan İbrahim Çallı’ya pek çok sanatçının 2.700 civarında eserini barındıran Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu, ülkemizin en geniş ve en zengin özel koleksiyonlarından biri olarak biliniyor. Resim Heykel Müzesi’nde ilk sergilerinde bu koleksiyondan oluşturulan bir seçki ile 600’e yakın eser yer alacak.

Müzenin kurucu küratörlüğünü mimar, sanat tarihçisi ve yazar Prof. Dr. Gül İrepoğlu üstlendi. Burçak Madran da Müzeolojik Danışman olarak katkıda bulundu.