Quinta do Rei

Mimari Tasarım
CONTAMINAR Arquitectos

Proje Yeri
Leiria, Portekiz

Tamamlanma Tarihi
2022

Toplam İnşaat Alanı
1006 m2

Fotoğraflar
Fernando Guerra | FG+SG

CONTAMINAR Arquitectos tarafından Leiria’da tasarlanan Quinta do Rei, strüktür ve dış çeperin hemhal olmasıyla ritmik tek bir gövdeye dönüşüyor.

CONTAMINAR Arquitectos tarafından tasarlanan Quinta do Rei Evi, Leiria kentinde eğimli yüksek bir alanda yer alıyor. Mevcut parselasyon şartları içerisinde önerilen düşey hacim şehre bir bakış noktası oluşturuyor. Mimarların tasarım kararları arasında panoramik manzaranın tadını çıkarmak için sosyal alanların üst katlarda ve yüzme havuzunun çatıda bulunması yer alıyor. Ev, sıradan kaldırım taşı şeklindeki formların, bir aks üzerinde döndürülerek yeni ve daha plastik şekiller kazanmasıyla oluşuyor. Bu form sayesinde gün ışığı alımının ve yarı açık alanlarla sirkülasyon alanlarında gölgelendirmenin ve hava akımının optimizasyonu sağlanıyor. Zeminden çatıya kadar tasarlanan sirkülasyon, tasarımcıları tarafından “topraktan cennete bir merdiven” olarak tanımlanıyor.
Strüktür ve beton dış çeper hemhal olarak 18 yatay halka ile ritmik tek bir gövdeye dönüşüyor. Basamaklandırılan form, içerisinde yaşayanlara mahremiyet alanı sağlayarak güneş ışığına karşı koruyucu bir katman oluştururken yaşam mekanını doluluk ve boşluk oyunu üzerinden kurguluyor. İç mekanda, yarım kat yüksekliğindeki alanlar sayesinde bazı mekanlar birbirine bağlanırken bazı mekanlar da ayrıştırılıyor ve özerk kılınıyor.