Pulver’in Mimari Pazarlama Birim Yöneticisi Efkan Keleş: 40 farklı ülke ile Pulver ürünlerini buluşturuyoruz.

Ürünleriyle hayatın birçok noktasında var olan bir marka olarak,  dinamik projelerle faydalı olmaya ve varlığını sürdürmeye devam eden toz boya üreticisi Pulver’in Mimari Pazarlama Birim Yöneticisi Efkan Keleş ile markanın sektördeki geçmişi, ürün grupları-özellikleri, yer aldığı projeler ve Pulver Colors Project hakkında konuştuk.

Oldukça geniş bir ihracat ağı bulunan Pulver’in toz boya sektöründeki geçmişinden ve başarılarından söz eder misiniz?
Efkan Keleş: Pulver olarak, toz boya hikayemize 1988 yılında İstanbul/Kağıthane’de başladık. Müşteri odaklı yaklaşımımız kısa sürede bizi beğenilen ve tercih edilen bir firma haline getirdi. 1994 yılında Rusya ve Türki Cumhuriyetlerle ihracat serüvenimize başladık. Satış öncesi ve sonrası hizmet anlayışı ve genişleyen ekibimiz ile, 1996 yılında sırasıyla Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında toz boya sektöründe ismi anılan firmalar arasında yer almaya başladık. Doğrudan satış ve bayilik kanallarımızı da kullanarak, bugün 40 ülkeye hizmet veriyoruz. Rusya, Almanya, Ukrayna ve Romanya’daki satış ofislerimizden, müşterimizin ihtiyacı olan ürünleri ve servisi kendi satış ekibimizle sunuyor olmamız, ilgili bölge ve çevresinde Pulver’i liderlik koltuğuna oturtuyor.

Gelecek beş yıl içerisinde farklı bir kıtada yapacağımız toz boya yatırımı ile birlikte, başarılarımıza bir yenisini eklemek istiyoruz.

Pulver toz boyanın ayrıştırıcı özellikleri ve kullanım alanları nelerdir?
EK: Toz boya diğer kaplama tiplerine kıyasla çevreci bir ürün. Atık yok ve bunun yanında geri dönüşümlü olarak kullanılabiliyor. Organik uçucu içermiyor ve insan sağlığını olumsuz etkileyen, kanıtlanmış bir durum söz konusu değil. Hal böyle olunca kaplama türleri arasında çevreci olarak ayrışıyoruz.

Pulver olarak, ilk günden beri satış öncesi ve sonrası değişmeyen bir hizmet anlayışımız söz konusu. Ayrıştırıcı özelliğimiz ise dış cephe ürünlerindeki uzmanlığımız ve bu alanda olan pazar liderliğimiz. Bu durum, ilgili her noktada markamızı bilinir kılıyor.

Toz boya iç ve dış mekanda kullanılan bir ürün. Kullanım alanı ise geniş; beyaz eşyadan otomotive, mobilyadan genel endüstriye, mimariden tarım makinelerine birçok noktaya ürün tedarik ediyoruz. Kısaca, hayatın her alanında var olan bir firmayız diyebilirim.

Pulver’in iç ve dış mekanlarda en çok kullanılan ürün grupları hangileri ve ne tür avantajlara sahipler?
EK: İç mekanda tercih edilen ürünler epoksi ve polyester bazlı reçine karışımından oluşan ürün tipleridir. Bu ürünler; beyaz eşya, raf sektörü, aydınlatma cihazları, mobilya sektörü gibi genel endüstrinin birçok alanında tercih ediliyor. Bu ürün grubu, kullanılacağı alana uygun nitelikte kimyasal ve fiziksel direnç gösteriyor. Ayrıştığı nokta ise fiyat anlamında rekabetçi olmasıdır.

Mimari olarak bilinen, dış ortamda tercih edilen toz boyalar ise, asıl odağımızda olan ve kendimizi başarılı gördüğümüz polyester bazlı ürünlerdir. Kendi içinde Class 1, Class 2 ve Class 3 olarak üç sınıfa ayrılıyor. Bu ürün grubu, ürünün kullanılacağı alan ve müşteri ihtiyacı dikkate alınarak satışa sunuluyor. Bu ürün grubunu benzersiz kılan özellikler ise yüksek UV direnci, nem direnci ve deniz tuzlarına karşı gösterdiği üstün dirençtir.

Pulver Colors Project hakkında neler söylersiniz? Projenin hedefi ve kapsamı nedir?
EK:
Son yıllarda pazarlama anlayışının şekil değiştirdiğini gözlemliyoruz ve bu doğrultuda ilerleyen firmalar diğerlerinden ayrışmaya başladı.

Pulver Colors Project, bu kapsamda gelişen ve dış cephe ürünlerimizi kullanan her kesimden kişilerin yer aldığı, Pulver moderatörlüğünde geliştirilen bir proje. Disiplin ve kurgu olarak az sayıda benzeri olan, her noktasında keyif alarak ürettiğimiz bir proje. Proje üç ana başlıktan oluşuyor: Pulver Dijital Katela, Pulver Renk Rehberi ve Pulver Color Talks.

Projenin hedefi, mimari sektörden başlayarak hitap ettiğimiz tüm kitlelerin renk ihtiyacını zaman ve mekan gözetmeksizin karşılamak, sunduğumuz içerik ile vermek istedikleri mesajı doğru iletmelerine destek olmaktı. Pulver Dijital Kartela ile zaman ve mekan olgusunu yok sayarken, Pulver Renk Kiti ile ürettiğimiz bilimsel içerik sayesinde, kit içerisinde bulunan gerçek numunelerle birlikte, renk dünyasında her daim var olacak bir rehber yarattık. Pulver Color Talk serisi ise en çok merak edilen konularda başarılı görülen sektör profesyonelleri ile mimari sektör meraklılarını bir araya getirerek keyifli bir birliktelik ve network yaratma imkanını kullanıcılara sunuyor.

Temel amacımız sadece satış yaptığımız ya da potansiyel gördüğümüz kişilere erişmek değil, öğrencisinden profesyoneline, renk konusunda ihtiyacı olan her kitleye ihtiyaç duyduğu içeriği ve doğru bilgiyi sunmak, onlarla bir bağ kurmaktı.

Pulver Colors Project dinamik bir yapı. Yakın zamanda farklı projeler ve içeriklerle birlikte farklılığını göstermeye devam edecek.

Dijital Kartela ile mimarlık sektörüne ne gibi yenilikler ve kolaylıklar sağlamayı hedefliyorsunuz?
EK: Pulver Dijital Kartela; mimari ekiplere, tasarımcılara ve tasarım programlarını kullanan tüm profesyonellere, pulvercolors.com sayesinde mimari renkleri uygulama imkanı sunan bir platform. Bu özelliğinin yanı sıra piyasada sıkça tercih edilen fiziki kartelalara dijital bir alternatif.

Özetlemek gerekirse, bu proje ile mimari sektörden başlayarak hitap ettiğimiz tüm kitlelerin renk ihtiyacını hızlı ve kolay bir şekilde karşılamayı amaçladık. Site içerisinde bulunan konfigüratör yardımıyla sektör içerisinde sıkça tercih edilen renklerin yüksek çözünürlükte ve gerçeğe olabildiğince yakın tonda bitişlerini görebiliyorsunuz. Platformun sunduğu asıl fayda ise istediğiniz renkleri kişisel cihazınızda bulunan ürün kütüphanenize indirerek, kendi ürünlerinizi renklendirebiliyor ve gerçek bitişini görebiliyorsunuz. Site içerisinde ürünlerimizle ilgili kalite dokümanları, ayrıca toz boya konusunda bilgi sahibi olabileceğiniz bloğumuz mevcut. Ek olarak, beğendiğinizden renklerden numune talebinde de bulunabiliyorsunuz.

Pulver Renk Rehberi hangi amaçla geliştirildi? Sunduğu yenilikler ve farklılıklar nelerdir?
EK:
Proje kimliğini zihninizde şekillendirerek mimari bir yapıya dönüştürürken, proje sahibi olarak yaptığınız renk seçimlerini, bilimsel bir yaklaşımla sonuçlandırmanıza bu rehber ile katkıda bulunmak istedik. İnsana ve ihtiyaçlarına dokunmayı amaç edinmiş her varlık gibi, mekanların da kişiliklerini ifade edecekleri sese “renk vermesi” gerekiyor. Tüm yapı bileşenlerini kucaklayan bir renk uyumunun ayrıcalıklı ve göz kamaştırıcı etkisinin bilincine ve metodolojisine gösterdiğimiz hassasiyetle; renk seçimlerinizi kolaylaştırmayı hedefledik. Sunduğumuz bir fayda da rehberde bulunan renklerin dijital versiyonlarına www.pulvercolors.com domainindeki dijital kartela üzerinden ulaşabiliyor ve kişisel cihazınızda bitişlerini görebiliyorsunuz.

Renk Rehberi’nde bulunan renkler hangi kriterlerle belirlendi?
EK:
Pulver Renk Rehberi içerisinde, renkleri altı gruba ayırdık. Tasarımınızın yansıtacağı ifadeyi netleştirebilmek için ürün gruplarında bulunan renkleri, Pulver Habitat, Pulver Platinum, Pulver RAL Matt, Pulver RAL Texture serilerinden özenle belirledik. Seçilen renkler, kendi ürün grubundaki hikayeyi doğru anlatmalı ve zihinlerde soru işareti bırakmamalıydı. Bu sebeple her bir grupta altı farklı renk görseli ile birlikte, renklerin gerçek numunelerini de rehberin bulunduğu kit içerisine yerleştirdik.

Tüm renkleri tüm duyulara eşzamanlı ve olumlu hitap edebilecek ilham verici önerilerle beğeninize sunuyoruz.

Rehber içerisinde renklerin yanı sıra başka ne tür bilgiler bulunuyor?
EK:
Rehber içerisinde ayrıca şu bilgiler yer alıyor: İlgili gruba ait genel çağrışım, renklerin işlevi/desteklediği işlev, kombinasyon önerileri, uyumlu yapı malzemeleri.

Kısaca, renkler ile ilgili tüm merak edilenleri bu rehber içerisinde kullanıcılarla buluşturmayı hayal ettik. Rehber, bir kit içerisinde bulunuyor ve kitimiz, tüm bu detayların anlaşılmasını kolaylaştıracak toz boya ile kaplanmış otuz altı renk numunesi içeriyor.

Pulver toz boyalarının kullanıldığı referans projelerden örnekler verir misiniz?
EK:
Yurt dışında bulunan yedi farklı ofis/depo ve Türkiye’de bulunan ana merkezimiz üzerinden, 40 farklı ülke ile Pulver ürünlerini buluşturuyoruz. Havalimanı, gökdelen, karma kullanım projeleri, stadyum, konut, avm, metro istasyonları gibi farklı projelerde yer alıyoruz. Bu sebeple dünyanın önde gelen sistem firmaları ve mimarlık ofisleri ile iletişim halindeyiz. Birlikte ürettiğimiz projelerin bazıları şöyle; Royal Heights/London, Ulusal Katar Müzesi, İstanbul Havalimanı, Dünya Ticaret Merkezi/Amsterdam, Astana Expo Center/Kazakistan, Casa Modern/New York, Dakar Arena/Senegal…

Son olarak eklemek istekleriniz nelerdir?
EK:
Röportaj için teşekkür ederim. Umuyorum ki bu proje ile sektörde farklı bir pencere açabilirmişizdir.

Ürünlerimizle hayatın birçok noktasında var olan bir marka olarak, ürettiğimiz dinamik projelerle faydalı olmaya ve varlığımızı sürdürmeye devam edeceğiz.