Jiashan Müzesi ve Kütüphanesi

Mimari Tasarım
UAD

Tasarım Ekibi
Yang Yidong, Xu Ruofeng, Lin Zaiguo, Zhang Heng, Zhang Pengfei, Zhang Mingshan, Xia Liang, Xu Quanbiao, Gong Zengrong, Dong Shaobing, Yang Yi, Yang Guozhong, Huang Zhengjie, Liu Haifeng, Yu Lilun, Wang Lei, Hang Fei, Yu Hao, Yang Yidong, Xu Ruofeng, Lin Zaiguo, Luo Jingwei, Zhang Pengfei, Xia Jiming, Yang Xin

Proje Yeri
Jiashan, Zhejiang, China

Toplam İnşaat Alanı
47,800 m²

Fotoğraflar
Zhao Qiang

UAD tarafından, kültürel bir odak noktası olarak tasarlanan Jiashan Müzesi ve Kütüphanesi, iç boşluğunun formunu Jiashan’ın tarihi tuğla fırınlarından alıyor.

Jiashan Müzesi ve Kütüphanesi, yerli kullanıcıya kültürel etkinlikler için çeşitli mekanlar sunarken bölgenin kültürel canlılığını büyük ölçüde artırmayı amaçlayan bir kompleks olarak tasarlanmış.

Sınırlı bir alana sahip olan projede saha koşullarına bağlı olarak iç boşluk, etrafındaki üç mimari hacmi birleştiren çekirdek olarak ele alınmış. Bu bölge aynı zamanda kütüphane ve müze hacimlerinin uzantısı olacak kalabalık için bir meydan tanımlıyor. Meydan, dinlenme ve geçiş alanı sağlarken, açık hava sergisi, pop-up kitap pazarı vb. aktivitelerle kentsel bir “bilgi ve kültürel salonu” görevi üstleniyor.

Yoğun bir su ağına ve gelişmiş denizcilik endüstrisine sahip olan Jiashan’ın tarihindeki güçlü fırın endüstrisi dolayısıyla meydanın formu, yerel tuğla fırınlarının tasarımından ilham alınarak oluşturulmuş. Bu meydan alanı boşluklu yapısı dolayısıyla iç-dış arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor. Müze yapısı güneydoğuya cephesini tanımlarken bir yandan kütüphaneyle şehir arasında izolasyon görevi görüyor. Kütüphane binası ise kullanıcıya kuzey tarafındaki nehir manzarasını sunuyor.