Puey Ungpahakorn Yüzüncü Yıl Merkezi

Mimari Tasarım
Arsomslip Community and Environmental Architect

Proje Yeri
Tayland

Tamamlanma Tarihi
2019

Toplam İnşaat Alanı
59 000 m²

Fotoğraflar
Landprocess Co. Ltd., Pat Phuchamni, Srirath Somsawat

Prof Dr. Puey Ungphakorn’un 100. doğum yıldönümü için Arsomslip Community and Environmental Architect tarafından tasarlanan Puey Ungpahakorn Yüzüncü Yıl Merkezi, üniversite öğrencilerini tarım uygulamaları, ekonomi ve çevre bilinci konusunda eğiten farklı öğrenme mekanlarına sahip. 

“Özgürlük, düşünce florasını büyütecek toprak, hava ve gübredir ve düşünceyi ideale taşırken, ideal ancak toplumdaki insanlar özgürce düşünebildiğinde gerçekleşebilir. (Puey Ungphakorn, 1974) “

Thammasat Tayland’ın köklü bir üniversitesi. Proje, Thammasat Üniversitesi’nin 10. rektörü olan Prof Dr. Puey Ungphakorn’un 100. doğum yıldönümü vesilesiyle 2016 yılında başlatılmış. Kendisi UNESCO tarafından “kusursuz ahlakı” nedeniyle dünyanın en önemli insanlarından biri olarak seçilmiş. Onun ruhunu gerçek anlamda yansıtmak amacıyla proje, üniversitenin Phahonyothin Yolu’ndan gelen ana aksı üzerinde, Thammasat topluluğunun ve kuzey Bangkok halkına hizmet veren halka açık bir park olarak konumlandırılmış. 

Tasarım, bir ağacı tabanından besleyen  ve güçlendiren toprak tümseği anlamına gelen “Puey” adından esinlenerek, Prof. Dr. Puey Ungphakorn’un tüm hayatını anavatanında çevresel ekolojiye nasıl adadığını yansıtıyor. Yapı, mimari ve peyzaj arasındaki ilişkiyi uyumlu bir şekilde birleştirerek toplumu kültürle ve ekolojiyle buluşturuyor. Yeşil çatıda yetişen bitkilerin tümü, üniversite öğrencilerini tarım uygulamaları, ekonomi ve çevre bilinci konusunda eğitmek ve Thammasat Üniversitesi’nin kendi gıda kaynaklarını yönetme niyetine karşılık gelmek için yenilebilir nitelikte. Çevredeki peyzaj alanları, bahçeler, rekreasyon alanları ve drenaj havzası, doğal su arıtma rezervuarı olarak işlev gören dört büyük havuzdan oluşuyor. 

Tropikal iklimde, binanın kavisli yapısı çatıyı tamamen doğrudan güneş ışığına maruz bırakırken, yeşil bitki örtülü çatı ısı ve radyasyonu emen bir tampon görevi görüyor. Çatı, bitkilerden gelen nemin binaya zarar vermesini önlemek için çift katmanlı olarak tasarlanmış. Aradaki 1,5 metrelik boşluk, binaya giren ısıyı azaltırken. Tuğlalar, tasarımda bütünlük yaratarak iç mekanların yıl boyunca hoş bir mikro iklime sahip olmasını sağlıyor. 

Birden fazla girişe sahip yapı, topluluk öğrenme merkezi sayesinde öğrencilerin sosyalleşmesi ve ağ kurması için farklı etkinlik alanlarına erişim sağlıyor. Tasarım, çok disiplinli öğrenmeyi teşvik ediyor, projenin genel tasarımı bir öğrenme topluluğu yaratıyor. Bina aynı zamanda düşünme, kendi kendine çalışma veya küçük gruplar için özel alanlardan, etkileşim yoluyla öğrenme için sosyal alanlara ve öğrenmenin tartışma ve sohbet yoluyla gerçekleştiği ortak alanlara kadar farklı öğrenme ortamları sağlıyor. Binanın birinci katından üçüncü katına kadar uzanan ard-germe yapısı, 3 katı birbirine bağlayan konser salonu ile çeşitli işlevsel alanları barındırıyor.