Proplast AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onursal Kocatepe: İnsanların güven içerisinde yaşamalarını sağlamak için kapı ve pencere sektöründe yüksek standartlarda çalışmalar yapıyoruz…

Proplast AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onursal Kocatepe ile 20 yıllık Almanya ihracatı tecrübesine sahip Proplastpvc AŞ’nin çatısı altında üretimi yapılan Prowin ve sektörde sürdürüğü başarılar ile bu başarıları artırmak üzere koydukları yeni hedefler üzerine konuştuk.

Prowin olarak Türk piyasası için de üretim yapmaya başladınız. Prowin hakkında bilgi verir misiniz?

Onursal Kocatepe: 20 yıllık Almanya ihracatı tecrübesine sahip Proplastpvc AŞ’nin çatısı altında üretimi yapılan Prowin, sektördeki yenilikçi bakış açısıyla yıllardır zirvede kalmış bir marka… Avrupa standartlarındaki kalitemizi, insanların güven içerisinde yaşamalarını sağlamak için yüksek standartlarda kapı ve pencere sektöründe çalışmalar yapıyoruz.

AB üst standartlarında teknoloji ile ürünler üretiyoruz. Hem iç hem de dış yapı pazarına hizmet eden marka olarak 20 yıldır Almanya pazarında tercih ediliyoruz. Türkiye’de nihai ürünleri için gereken profili ve camı kendi bünyesinde üreten tek markayız. Garanti belgeli kapı ve pencere üreten tek şirket olarak tüketicilerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyoruz.

PVC sektöründe marka kaosu yaşanıyor. Prowin’i öne çıkaran nedir?

OK: Ne yazık ki Türk pazarında büyük bir marka kaosu yaşanıyor. Ancak şunu net bir şekilde belirtmeliyim ki, Prowin dışında kalanlar sadece PVC profil markalarıdır. Diğer firmaların ürünleri, bayilerin atölyelerinde, profili aldıkları firmadan bağımsız olarak üretiliyor. Maalesef bu bayiler, kendi standartlarına ve denetimlerine göre bu ürünleri üretip piyasaya sunuyorlar. Fakat bayi, bir gün firmayla anlaşamazsa, başka bir markanın profiliyle pencere üretmeye başlıyor. Bu hem servis hem de yedek parça konusunda büyük bir sıkıntıya neden oluyor. Tüketiciler zamanla kapı ve pencerelerinin contasını veya kilidini dahi bulamaz hale geliyor.

Üretimlerinizi nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Üretim yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

OK: Prowin’in ürün gamını Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 13 bin metrekarelik son teknoloji fabrikamızda; çevreci hammaddeler kullanarak hem doğayı hem de insanı düşünerek üretiyoruz.

Markanızı diğer markalardan ayıran en önemli özelliği nedir?

OK: Prowin, gerçek anlamda bir kapı ve pencere markasıdır. Ne yazık ki Türkiye’de, profil markaları pencere markası olarak algılanıyor. Ancak pencere, sadece bir profil değil; cam ve diğer bileşenleri de içeren, ısı ve ses yalıtımıyla güvenliği garanti eden bir üründür. Biz tüm bu noktalara dikkat ederek üretim yapan bir marka olarak yıllardır çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Pencere ve kapıda yalıtımın önemi nedir?

OK: Pencereler sadece içeriği aydınlatan araçlar değildir; aynı zamanda etkili bir yalıtım aracıdır. Avrupa’da pencereler, yalıtım katsayılarına göre satılıyor. Biz de Avrupa’daki yapı marketlerde ürünlerimizi hazır pencere olarak sunuyoruz. Bir pencere, ses ve ısı yalıtımının yanı sıra, hava şartlarına karşı dayanıklılık ve can ile mal güvenliği sağlamalıdır.

Dört mevsimin hüküm sürdüğü Türkiye’de yalıtımın önemi yadsınamaz. Hem enerji tasarrufu sağlayarak ekonomik avantajlar sunan hem de mevsimsel sıcaklık dalgalanmalarına karşı konforlu yaşam alanları yaratan yalıtım, Prowin’in PVC doğramalarıyla en üst seviyeye çıkıyor. Ancak yalıtımın getirdiği avantajlar bununla sınırlı değil aslında… Dış ortamın seslerinden korunma gibi ekstra konfor özellikleriyle de yaşam standartlarını yükseltiyor.

Servis garantisi çok önemli. Bu konuda sizin yaklaşımınız nasıl?

OK: Bir ürünü satın almak sadece bir başlangıçtır; asıl önemli olan, satın alma sonrası sunulan destek ve servis kalitesidir. Prowin bu konuda sektöre öncülük eden bir yaklaşımla hareket ediyor. Sunduğumuz servis garantisi, sadece olası bir arızada yanınızda olacağımız anlamına gelmiyor; aynı zamanda ürünün uzun ömürlü ve verimli bir şekilde çalışması için gereken her türlü desteği sağlıyoruz.

Tüketicilerimize hızlı yedek parça temini, uzman servis ekibimizle yerinde müdahale ve periyodik bakım hizmetleri veriyoruz. Her bir servis personelimiz, Avrupa standartlarına uygun eğitimlerle donatılarak, müşterilerimize en iyi hizmeti sunma konusuna dikkat edilerek yetiştiriliyor.

Türkiye’de farklı projeler için üretim yapıyorsunuz. Bu konuda detaylı bilgi verebilir misiniz?

OK: İç piyasada İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde prestijli konut projeleriyle anlaşmalar yaptık. Ağaoğlu- Çekmeköy Park, Ege Yapı- Modern Yaka, Cevahir Yapı- Çınarköy Evleri Emlak Konut projelerinin kapı ve pencereleri Prowin kalitesi ve güvencesiyle inşa ediliyor.

Bunların yanı sıra deprem bölgesinde Adıyaman’da 4 bin konutun PVC doğrama imalatı ve montajına başladık. Deprem konutlarında ürünlerimizin kullanılması kararlaştırıldıktan sonra üretim tesislerimizde 3 vardiya doğrama imalatı yapıyoruz. Hızlıca depremzedelerin konutlarına yerleşmeleri için hız kesmeden çalışıyoruz. Cevahir Yapı- Adıyaman Deprem Konutları, Untd İnşaat- Adıyaman Deprem Konutları, Tamcam- Cevizli Maltepe Konut, Seba İnşaat- Central Konut Villa, Limak İnşaat- Tepeören Flora Villa, Baykar Teknoloji’nin Baykar 2 Personel Lojmanları, Adıyaman Deprem Konutları, Kahramanmaraş Deprem Konutları ve Hatay Deprem Konutları için çalışmalar yapıyoruz. Bu anlaşmalar ile 1 Nisan 2024’e kadar tam kapasite ile üretim yapmaya devam edeceğiz. Hatay, Malatya ve Gaziantep’te planlanan konut projelerine Prowin markalı PVC doğrama kullanılmasına yönelik görüşmelerimiz sürüyor.

Marka olarak kadın çalışan istihdamına önem verdiğinizi biliyoruz. Bu konudaki hedefleriniz nedir?

OK: Kadınların ekonomiye katkısı ve iş dünyasına kazandırılması konusunu çok önemsiyoruz. Prowin PVC doğrama, Proplast PVC profil, Propanel kapı panel ve Prowincam ısı yalıtımlı cam üretiminde mavi ve beyaz yakalı kadın çalışanlarımız mevcut. Yaptıkları işlerde çok özenli çalıştıklarından kadın çalışan sayısını artırmayı planlıyoruz. 2023 yılının sonunda kadınların sayısının toplam çalışanlarımız içerisinde yüzde 30 olmasını hedefliyoruz.

Prowin olarak hedefleriniz nelerdir?

OK: PVC profil ve doğrama ihracatını bu yıl yüzde 41 arttırmayı, uluslararası geçerliliği olan ürün sertifika ve test sonuçları ile farklı tip, renk ve nitelikteki PVC profil ürün yelpazesiyle 6 kıtada hizmet vermeyi hedefliyoruz. 2024 yılında Türkiye’de prestijli projelerde, deprem konut projelerinde AB, Birleşik Krallık ve Balkan ülkelerindeki projelerde Prowin markalı ürünlerin tercih edilmesini sağlayacağız. Orta ve uzun vadede Kanada, ABD, Güney Amerika ve Güney Kore’de ticaret yapmayı planlıyoruz. Uluslararası bilinen bir pvc profil, doğrama markası olmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.