Prof. Dr. Cevat Erder Hayatını Kaybetti

Ülkemizde ve dünyada koruma alanına çok kıymetli katkıları olan Ağa Han Ödüllü ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Şeref Ödülü sahibi Prof. Dr. Cevat Erder hayatını kaybetti. Ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Prof. Dr. Cevat Erder’in cenazesi, bugün saat 14:00’de ODTÜ Mimarlık Amfisi’nde gerçekleştirilecek törenin ardından İstanbul’a uğurlanacak.

Uluslararası ölçekte koruma ve koruma eğitimi denildiğinde ilk akla gelecek isimlerden biri olan Cevat Erder, 1931 yılında İstanbul Karagümrük’te doğmuş. Erder, ilk öğrenimini Karagümrük’te; orta öğrenimini Saint-Benoit Lisesi’nde tamamlamış. İstanbul Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimini yarıda bırakarak, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’ne girmiş.1958 yılında bitirdiği Arkeoloji Bölümü’nün ardından; 1958 -1963 yılları arasında Princeton Üniversitesi, Yakın Doğu Araştırmaları Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmış. “Hellenistik Devir Anadolu Mimarisi’nde Kyma Rekta- Kyma Reversa” konulu doktorasının ardından, 1963’te Türkiye’ye dönmüş ve ODTÜ Restorasyon Bölümü’nün kurulmasına öncülük ederek, Tarihi Anıtların Bakım ve Onarımı Bölümü’nü kurmuş. Roma Üniversitesi’nin ICCROM ile birlikte yürüttüğü Mimari Koruma Programı’nda konuk öğretim üyesi olarak, 1974-1994 yılları arasında ders vermiş.

Koruma alanında, ulusal ve uluslar arası çok sayıda kuruluşta görev almıştır. ICOMOS Yürütme Komitesi’nde üç dönem komite üyeliği yapmış. 1981 yılında ICCROM direktörü olmuş ve 7 yıl süreyle İtalya’da görev yaparak, pek çok ülkede koruma ile ilgili programların oluşup kurumsallaşmasına katkıda bulunmuş. Görevden ayrılırken kendisine “ICCROM Fahri Başkanı” unvanı verilmiş. ICOMOS Türkiye Milli Komitesi, Uluslararası Mimari Fotogrametri Komitesi (CIPA), ICOMOS Uluslararası Eğitim Komitesi, Türk Arkeologlar Derneği, Avrupa Konseyi, Kültür Varlıklarının Korunması için Eğitim Komitesi ve Mimari Mirasın Korunması için Genel Politika Komitesi’nde üyelik ve yöneticilik yapmış. ODTÜ Keban Projesi ve Aşağı Fırat Kurtarma Projesi, Mostar Köprüsü Yeniden Yapımı Uluslar arası Uzmanlar Komitesi’nde yer almış; UNESCO’nun “Arap Emirlikleri’ndeki Kültürel Mirasın Korunması için Bağdat Bölge Merkezi Eğitim Programı” ve “Cezayir’deki Kültürel Mirasın Korunması için Genel Politika ve Eğitim Planı” projelerinde danışmanlık yapmış. 2003’te ICOMOS “Pietro Gazzola”, 1997’de ICCROM, 1986’da El-Aksa Cami restorasyonu ile Ağa Han Ödülü’nü kazanmış. 1990 yılında doğal ve kültürel varlıkların korunmasına katkılarından dolayı kendisine “Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Şeref Ödülü “verilmiş. ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde 1977-1980 yıllarında dekanlık da yapan Erder, vefatından önce halen ODTÜ’de yarı zamanlıöğretim üyesi olarak ders vermekteydi.