Dünya Mimarlık Günü Salt Galata’da

Her yıl Ekim ayının ilk pazartesisi kutlanılan Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri kapsamında Salt Galata’da anma, konuşma, söyleşi ve gösterimden oluşan bir program düzenleniyor.

Etkinlik; İren Bıçakçı’nın, Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi mimar Nişan Yaubyan’ın (1928-2022) arşivi, mesleki üretimleri ve mimarlığa yaklaşımına yakından bir bakış sunan konuşmasıyla başlayacak. Bıçakçı’nın sunumunu, Kerem Erginoğlu’nun Yıldız Salman moderatörlüğünde gerçekleşecek “Yenilemek/Dönüştürmek: Mimar-Müellif İlişkileri” başlıklı konuşması izleyecek. Erginoğlu ile Salman Türkiye’de restorasyon, yeniden işlevlendirme ve dönüştürme projeleri odağında mimar-müellif ilişkilerini değerlendirecek ve “fikrî mülkiyet” kavramı üzerinde duracak.

Ardından Ömer Pekin, Hasan Çalışlar ve Orkun Dayıoğlu, mimar ve tasarımcı Şevki Pekin’in (1946-2020) üretimleri ve arşivi üzerine söyleşecek. Tuğçe Kaplan moderatörlüğündeki bu oturumda, Pekin’in Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde mimarlık eğitimine başladığı 1966 yılından 2019’a dek gerçekleştirdiği mimari proje ve tasarımları içeren Şevki Pekin Arşivi ile mesleki hayatı boyunca ortaya koyduğu mimari yaklaşım ele alınacak. Program, 1994 yılında Stewart Brand tarafından kaleme alınan ve 1997’de BBC tarafından 6 bölümlük bir diziye uyarlanan, yapıların insan-çevre etkileşimiyle birlikte nasıl dönüştüğünü irdeleyen How Buildings Learn? [Binalar Nasıl Öğrenir?] adlı belgeselin ilk bölümünün gösterimiyle sona erecek.