Paradiso Palms

İç Mimari Proje
Slash Architects

İşveren
Orhun Eraslan, Cumhur Sert

Proje Yeri
Mersin

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
350 m²

Fotoğraflar
Alt Kat Mimari Fotoğraf

Slash Architects tarafından tasarlanan ve Mersin Marina’da yer alan Paradiso Palms, Akdeniz bölgesine ait kimlik kodlarını dünyadaki farklı yer ve kültürlerden gelen zanaatkarların ve sanatçıların üretimleriyle bütünleştirerek, zamansız bir mekanda tıpkı bir kokteyl gibi biçimlenen global bir “mix” yaratıyor.

Mersin’in en can alıcı noktalarından olan marina bölgesinde yer alan Paradiso Palms, Slash Architects tarafından tıpkı bir kokteyl gibi, farklı elemanların uyum içinde olduğu bir mekan olarak tasarlanmış. Ziyaretçilerin hayal gücünü güçlendirecek, davetkar ve samimi bir toplanma mekanı olan bu kokteyl bar, deniz ve kara arasında kendi hayal dünyasını oluşturuyor. 

Mimar Şule Ertürk, Mersin marina içinde dış mekan ile hemhal olma potansiyeli taşıyan kokteyl barı tasarlarken tüm çeperlerini açarak mekanı bütüncül algılanabilir hale getirmiş. Tasarımda barın önündeki terasla ve yanında yer alan, mevcutta atıl kalmış koridorla bütünleşerek genişlemesine ve oturumların çeşitlenmesine odaklanılmış. Sonuçta, yılın 8-9 ayı boyunca dış mekan kullanımının tercih edildiği Mersin bölgesinde iç-dış ayrımını muğlaklaştırmak ve içerdeymiş hissini yaratan kucaklayıcılık ile dışarda olmanın verdiği özgürlük hissini birleştiren bir bar tasarımı ortaya çıkmış. 

Farklı 4 ana zemine oturan ve dolayısıyla farklı tavan yüksekliklerine sahip olan mekanı aynı dil birliği içinde tasarlarken insan ölçeği ve akışkanlığı kaybedilmeden mekan deneyimini çeşitlendirmek hedeflenmiş. Bu minvalde en önemli müdahalelerinden biri mekanın ölçeklenmesini sağlayacak eğrisel çeperler ekleyerek rijitliği kırmak olmuş. İç çeperde kurgulanan iç bükey kabuklar, mekanın yanındaki yüksek tavanlı pasajı da ölçeklendirerek tüm mekanları birbirine bağlamış. Bu sayede bütünleşerek çok daha geniş bir perspektife sahip, özelleşen pasaj oturumlarını çerçeveleyen bir kimlik elde edilmiş. 

Çekirdeği oluşturan ve kokteyl hazırlama deneyimini ziyaretçilerin gözleri önüne seren bar, adeta merkezden etrafa saçılarak mekanı aktive ediyor. Barın tam ortasında yer alan metalik palmiye ağacı hem bir çekim merkezi oluşturuyor hem de doğaya öykünen objelerin ve yaprakların ana “nebula”sı oluyor. Barın üstüneki hareler, ortasında yer alan ağaç ve etrafına saçılmış aydınlatma elemanları bu mekansal vurguyu ve çekim merkezini güçlendiriyor. 

Ana buluşma ve aktif kullanım alanının merkezdeki bar olduğu mekanda ziyaretçilerin farklı alışkanlıklarına hitap eden oturma grupları bulunuyor. Deniz kenarındaki oturma alanları, serbestlikleri ve çeşitlilikleri ile marina ziyaretçilerinin rotasında dikkat çekici bir etki oluşturuyor. Barın teraslandığı kısımda yüksek oturma alanları, yaygın oturma alanları (booth tipi) ve restoran tipi oturma üniteleri sayesinde mekan farklı sosyalleşme ve yeme içme tipleriyle çeşitleniyor. Pasaj bölgesinde oturma üniteleri gittikçe özelleşerek daha da samimi alanlar yaratıyor. Ziyaretçilerin kendilerini şömine başında bir arkadaş toplantısında ya da uzun masada içten bir yemek davetinde hissedeceği çeşitli ortamlar sunuluyor.

El işçiliği ile yapılmış ahşap panolar, seramik dizgiler, mural niteliğinde tablolar, vitray eserler, modern mozaik öğeleri mekanın çeperlerini oluşturuyor. Kokteyl barın kimliğine vurguda bulunan ve iki kat boyunca uzanan şarap kitaplığı ve barın hemen arkasındaki şarap mahzeni aydınlatılmış doğası ile farklı bir çekim merkezi olarak öne çıkıyor. Kitaplığın yanında yer alan farklı malzemelerin kombinleri ile ortaya çıkan duvarlardaki gizli kapılardan servis alanlarına ulaşım sağlanıyor.