Pandemi Dünya Anıtı

Gómez Platero Architecture & Urbanism tarafından, mekansal deneyim ile bireysel hafıza arasında köprü kurma hedefiyle tasarlanan Pandemi Dünya Anıtı’nın dairesel geometrisi birlik ve topluluğu ifade ederken merkezinde doğal unsurların saf haliyle yer alıyor oluşu insanoğlunun bulunduğu konumu sorgulatıyor.

Küresel salgının sonucu olarak yaşam tarzlarımızı, alışkanlıklarımızı ve birbirimizle ilişki kurma şeklimizi dönüştüren yeni gerçeklik, geleceğe dair birçok belirsizliği oluşturduğu gibi bilginin tüm faaliyetleri ve disiplinlerini krize yanıt vermek üzere yeniden formüle ediyor.

Gómez Platero Architecture & Urbanism, tüm bu sürece ithafen Pandemi Dünya Anıtı’nı tasarlamış. Hem anıt hem de kamusal alan olarak işlev gören yapı, duyuları harekete geçirebilen ve mekansal deneyim ile bireysel hafıza arasındaki köprüleri yeniden kurabilen bir “araç” olarak yorumlanmış.

Deniz manzarasının heybetli ölçeği ile dramatize edilen bu deneyim, doğa ile ilişkimizi anlamaya, yorumlamaya ve dünyadaki yerimizi sorgulamaya olarak hizmet ediyor.

Tek ve hassas bir hareketle yaratılan formun sadeliği, dingin ve zamansız ifadeyi pekiştiriyor. Dairesel geometri, birlik ve topluluğu ifade ederken yapının merkezinde doğanın saf haliyle yer alıyor oluşu insanoğlunun bulunduğu konumu sorgulatıyor.