Ozan Ünal’ın “Bir Var-lık Bir Yok-luk” Adlı Heykel Sergisi Açıldı…

Galeri Selvin, 35. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle düzenleyeceği bir dizi sanat etkinlikleri ve sergilere, Ortaköy Kethüda Hamamı’nda dün açılan Ozan Ünal’ın “Bir Var-lık Bir Yok-luk” adlı heykel sergisi ile başladı.

Galeri Selvin, 1984 yılından bugüne uzanan 35 yıllık serüvenini kutlayacağı sanat etkinlikleri programı kapsamında Ortaköy Kethüda Hamamı’nda Ozan Ünal’ın “Bir Var-lık Bir Yok-luk” adlı heykel sergisini düzenledi. Sergi 10 Mayıs tarihine kadar görülebilecek.

Ozan Ünal “Bir Var-lık Bir Yok-luk” sergisi ile, yüceltilmiş; evrenin merkezine konumlandırılmış ama gözünün önündekini wikipedik bilgiyle yorumlamaya çalışan “tanrı-insan” ın içine; küçük ama mide bulandırıcı bir kuşku düşürüyor. O’na “post”larından değil “ayna”sının arkasından bakıyor.

” Bir Var-lık Bir Yok-luk ” kabuğunu; küresel sermayenin pazar ekonomisi adına sınırlarını yeniden düzenlediği ülkelerde; halkları (müşterileri) istiflediği demir / çelik, beton kafeslerden alıyor. İçini; bilgilendikçe cahilleşen,iletiştikçe yabanileşen yeni olimpos’ta; ömrünü varoluş bunaltısıyla geçirmiş “tutunamayanlar”ın, “yerini yadırgayanlar”ın hikayeleriyle dolduruyor.

Ozan Ünal

Ozan Ünal, 1974 yılında İzmir’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de aldıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Bölümü’ne girdi. Bu bölümü yarıda bırakarak aynı fakültenin Moda ve Aksesuar bölümüne geçti. Eğitimi sırasında Beymen Academia Tasarım Yarışması, Deri Günleri Tasarım Yarışması gibi tasarım yarışmalarında ödüller aldı. Merkezi Danimarka’daki SAGA International Design Center Young Designer Seminar’da Türkiye’yi temsil etti. 2000 yılında “Sınırlandırılmış Hayalgücü-Tasarımcı Bakış Açısı” teziyle mezun oldu. 2001 yılında İzmir Karşıyaka’da Atölye Pi Tasarım ve Sanat Atölyesi’ni kurdu.

İstanbul ve İzmir’de kişisel sergiler açtı. Art NewYork, Art Miami gibi uluslararası fuarlarda eserleri sergilendi.

Halen İzmir de kendi atölyesinde ağırlıklı olarak heykel  olmak üzere çeşitli disiplinlerde sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.