OurDomain Southeast

Mimari Tasarım
OZ

Tasarım Ekibi

Chris Zwiers, John Bosch, Oresti Sarafopoulos, Cees den Ouden,
Ewout de Jager, Farida de Vries, Gijs Tegelberg, Hesh Fekry, Jan Hijlkema, Jaime Pérez Galindo, Javier Oyanarte Callego, Joanna Wnuk, Jorn van Popta, Maarten Verhelst, Martin de Jong, Rogier Bezuijen, Rogier Söhne, Sander Klein, Thijs Ultee, Thom Pegman, Wellae el Rowidi, Zachary Ropel-Morski, Karres en Brands

Proje Yeri

Amsterdam, Hollanda

İşveren
Blauwhoed

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
102.000 m2

Fotoğraflar
Marcel van der Burg, OZ – Valentijn Kortekaas, Mark Kuipers

OZ tarafından tasarlanan ve 1.500 daireden oluşan toplu konut yerleşimi OurDomain Southeast, ofis ve eğitim yapılarından oluşan bölgeyi çok işlevli ve canlı bir yer haline getirecek dönüşüm projesinin ilk ayağını oluşturuyor.

Amsterdam’daki eğitim kurumlarından ve ofislerden oluşan bir bölgede yer alan ve bir eğitim hastanesi ile tren istasyonunun yanında, stratejik bir konuma sahip olan OurDomain, 1.500 daireden oluşan bir toplu konut yerleşimi. Sınırlı işleve sahip bölgeyi çok işlevli ve canlı bir yer haline getirecek, uzun süredir arzulanan dönüşüm, bu proje ile başlatılmış. Ayrıca, dönüşüm alanını bir bütün olarak ele alarak mevcut yapılarla ilişki kurmak, kullanışlı kamusal alanlar yaratmak ve çoğunlukla ofislerin bulunduğu bölgedeki güvenlik sorununa çözüm üretmek hedeflenmiş.

Bağımsız ofis binalarının yarattığı kütlesel çeşitliliği devam ettirmek hedefiyle farklı mimari kimliğe sahip üç kütle, OZ bünyesindeki farklı ekiplerce tasarlanmış. Bu üç kütle, zemin kotunda bir bütün oluşturacak şekilde, peyzaj unsurlarıyla ve yaya yollarıyla birbirine bağlanıyor. Bu yollar aynı zamanda çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapan açık kamusal alanları da bağlıyor.

40.000 m2’lik alanı ve yaklaşık 1.000 öğrenci dairesi ile East House’un tasarımındaki temel hedef, mevcuttaki büyük ofis yapılarıyla benzer bir kütlesel etkiden kaçınmak, insan ölçeğinde mekanlar yaratmak olmuş. Balkonsuz çok sayıda küçük daireden oluşan binanın mimari karakterini kademeli yan cepheleri tanımlıyor.

Alçak bir kanadı ve metro istasyonunun girişini belirten yüksek bir kuleyi içeren North House ise bir köşe taşı tanımlıyor. Kuzeydoğu cephesinde küçük daireler, güneybatı cephesinde daha büyük, balkonlu daireler konumlandırılmış. Binanın cephesindeki ızgara, bağımsız bir ritim ve dil oluştururken tıpkı East House gibi insan ölçeği sunuyor.

Diğer iki binadan farklı olarak West House, komşu mevcut binaların sunduğu koşullar dahilinde tasarlanmış. Bloğun kademeli kütlesi, komşu binaların yerleşimden görünürlüğünü sağlandığı gibi zemin seviyesinde fiziksel bağlantı oluşturmuş. Ayrıca, evlere ait olan ortak teraslar, peyzajın halihazırda sunduğu deneyimi tamamlıyor ve kullanıcıları kendi evlerinin içinde kamusal alanın bir parçası haline getiriyor.
East House’un inşaatı geçtiğimiz yıl tamamlanmış. Nort House ve West House’un ise 2021 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.