One Za’abeel

Mimari Tasarım
Nikken Sekkei

Proje Yeri
Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
31 100 m²

Fotoğraflar
Koji Horiuchi, Courtesy of One Za’abeel, Nikken Sekkei Ltd.

Dubai’de bir yolla ayrılan iki parsel üzerinde inşa edilen, Nikken Sekkei tarafından tasarlanan karma kullanımlı One Za’abeel kuleleri, The Link isimli 230 metrelik yatay bir yapıyla bağlanıyor.

One Za’abeel, Dubai’nin girişinde yer alan büyük ölçekli bir karma kullanım projesi olarak tasarlanmış. Bu kulelerde ofisler, oteller, konutlar ve ticari alanlar entegre edilerek Dubai halkına farklı bir yaşam tarzı deneyimi vaat ediliyor. Nikken Sekkei, uluslararası bir yarışmanın ardından 2014 yılında bu projeyi hayata geçirmek üzere seçilmiş. Bir otoyolla ayrılmış parsellerin üzerinde yer alan iki kule, yerden 100 metre yukarıda “The Link” ile birleşiyor.

One Za’abeel, Dubai Uluslararası Havaalanı ve şehir merkezinin arasında, Burj Khalifa ve Emirates kulelerinin de yer aldığı Şeyh Zayed Yolu’nun girişinde yer alıyor. Bu binaların arasında, sade Japon tasarımıyla One Za’abeel, cesur ama zarif bir silüet çizerek Dubai’nin silüetini şekillendiren yeni bir sembol olarak öne çıkıyor.

Ticari satış noktaları, otel toplantı alanları ve balo salonlarını barındıran podyum, eğrisel tasarımıyla otoyol ile ayrılan her iki parseli de sarıyor. Buna ek olarak, yükseltilmiş otoyolun altındaki alan bir plazaya dönüştürülerek projenin birbirine bağlı olduğunun hissedilmesi sağlanmış. 230 metre uzunluğundaki konsol yapı ve çatısı sadece panoramik manzaralar sunmakla kalmıyor, aynı zamanda projenin tasarımının ikonik yapısını da güçlendiriyor.

Kulenin dış cephesi, cam cephenin dışındaki cam kanatçıklar sayesinde görüş açısına bağlı olarak farklı anlatımlar sunuyor. Cam kanatların üzerindeki beyaz noktalar güneşin kırılmasını ve yansımanın yumuşamasını sağlıyor. Cephede yüksek gölgeleme özelliğine sahip “low-e” cam kullanılmış. The Link’in kafes yapısı, altı taraflı cam giydirme cephesiyle birleşerek yapının “yüzer” görünümünü güçlendiriyor.