Olson Kundig Tarafından Tasarlanan Bob Dylan Merkezi Kapılarını Açtı

Dylan ile ilgili kültürel öneme odaklanan akademik bir program olan ve Tulsa Üniversitesi‘nde bulunan Bob Dylan Araştırmaları Enstitüsü, Dylan’ın mirasına tüm dünyanın erişebildiği The Bob Dylan Center bayrağı altında birleşiyor.

Bob Dylan ve onun mirasının dünya çapındaki kültürel önemine ithafen kamuya açık bir arşiv olarak tasarlanan Bob Dylan Merkezi; Dylan’ın 60 yıllık kariyerinin bir sonucu olan 100.000’den fazla el yazması esere ev sahipliği yapıyor. Olson Kundig’in uluslararası bir yarışma sonucunda seçilen tasarımı ABD’nin Oklahoma eyaletindeki Tulsa bölgesinde yer alıyor.

Bob Dylan Merkezi, birbiri ile ilişkili Bob Dylan Arşivi ve  Bob Dylan Araştırmaları Enstitüsü’nü bir araya getirerek tek bir yapıda hem akademik araştırmalara hem de kamusal kullanıma imkan tanıyan erişilebilir bir merkeze dönüşüyor. Merkez, Bob Dylan’ın “Değişim Ustası” kavramına odaklanıyor ve mimari yaklaşımından sergi tasarımı ve döner enstalasyonlarına kadar “sürekli değişimin” somutlaşmış bir hali olarak kullanıcıları karşılıyor.