Nuvo Dragos Rezidans

İç Mimari Tasarım
Say İç Mimarlık

Tasarım Ekibi
Sinem Yıldırım Say, Anıl Say

Proje Yeri
Dragos, İstanbul

Tamamlanma Tarihi
2020

Fotoğraflar
Furkan Uyan

Say İç Mimarlık tarafından tasarlanan, Nuvo Dragos Rezidans’ta bulunan ve adalar manzarasını odağına alan 3+1 dubleks dairede, doğal malzemeler kullanılarak kullanıcılara rahat ve huzurlu bir yaşam alanı sağlamak amaçlanmış.

Öncelikli amacı adalar manzarasını sunmak olan 3+1 dubleks dairede işverenin temel isteği, çok sevdiği gri tonların kullanımı ve masif mobilyaların ön planda olmasıymış. Say İç Mimarlık, bu istekten yola çıkarak salonun tasarımına öncelik vermiş. Oturma alanı, son derece rahat L koltuk ile istendiğinde adalar manzarasının da seyredebileceği, gri ile çok uyumlu olan taba renkli döner berjer ile tamamlanmış. Alışılmışın dışında, ağacın doğal yapısını koruyan bir yemek masası ve konsol seçilmiş. Yemek masası ile uyumlu olan TV tablası ile masif grubu tamamlanmış.

Oturma bölümünün üstündeki bambu aydınlatma tamamen özel üretim ve el işçiliği. Salon zeminlerinde ise hep alışık olduğumuz parke yerine, konsepte uygun olması ve farklı bir çizgi oluşturmak adına beton görünümlü seramik tercih edilmiş. Böylece salonlarda parke kullanma zorunluluğu olmadığı vurgulamak istenmiş.

Üst kattaki mevcut yatak odasında manzaranın olmayışı, daire sahibinin uyandıklarında güzel bir manzara ve geniş balkonlarını aktif olarak kullanmak isteklerine engel oluşturmuş. Bu sebeple iki odanın yeri değiştirilmiş. Ayrıca balkonda günün yorgunluğunu atmayı sağlayan jakuzi de mevcut. Üçüncü oda ise sadece kıyafet odası olarak ayrılmış ve açık raf sistemi ile tamamlanmış. Salonda olduğu gibi ebeveyn yatak odasında da masif mobilyalar ve doğal taş tercih edilmiş. Makyaj masasının tavana kadar uzanan çıtalarının doğal taşlar ile uyumu, yatak başındaki bambu duvar kağıdı ile tamamlanmış. Standart baş ucu lambası yerine tavandan sarkan örgü bambu tercih edilmiş.

Ebeveyn yatak odası ile yer değişen oturma odasının duvarlarında ve mobilyalarında ise yeşil renkler hakim. Üçlü koltuğun yanına standart tekli koltuk kullanmak yerine, yine özel tasarım olan el işçiliği salıncak tercih edilerek otuma bölümü tamamlanmış. TV dolabının tablası ise yeşil tonlarını kullanıp doğallığı bozmamak adına masif seçilmiş ve doğallık bir kez daha vurgulanmış.

Biz bu projeyi hayata geçirirken önceliğimiz ev sahibinin evinde mutlu ve eşyalarının her parçasını severek kullanmasıydı. Bunun yanı sıra daha çok doğal malzemeleri kullanmak ve rahat ve konforlu bir ortam sağlamaktı.