Notre Dame Katedrali Tasarım Yarışması

Notre Dame Katedrali Tasarım Yarışması’nda katılımcılardan 15 Nisan’da yanan, Fransız gotik mimarisinin en güzel örneklerinden olan Notre Dame Katedrali için öneriler geliştirmesi bekleniyor.

Yaklaşık 700 yıllık bir tarihe tanıklık eden ilk gotik katedrallerden biri olan Notre Dame Katedrali’nin yanmasının ardından, yapının geleceğiyle ilgili tüm dünyadan tasarımcıların fikir üretmesi için bir fırsat oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen Notre Dame Katedrali Tasarım Yarışması için son teslim tarihi 30 Haziran.

Kentin en önemli sembollerinden biri olan bu asırlık katedral, 15 Nisan gecesi yangının başlamasından birkaç saat sonra çatısını ve çan kulelerini kaybetti ve birçok bölümü alevlerden ağır hasar aldı. “Yapı olduğu gibi yeniden inşa edilmeli mi yoksa yeni bir yorumla mı ele alınmalı?” sorusuna cevap aranacak olan yarışmada Notre Dame’ın gelecek vizyonu ile ilgili fikirler geliştirilmesi bekleniyor. Katedralin halka ait olduğu ve dolayısıyla büyük firmalardan önce halkın söz hakkı olduğu düşüncesiyle yola çıkan yarışma, herkese açık olarak gerçekleştiriliyor.
Onaylanan her başvuru halk oylamasına sunulacak olup, 30 Temmuz’a kadar sürecek bu oylama sonucunda kazanan aynı gün ilan edilecek.

Ödül
1000 Dolar

Detaylı bilgi için tıklayınız.