Nisarga Sanat Merkezi

Mimari Tasarım
Wallmakers

Proje Yeri
Kerala, Hindistan

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
237 m²

Fotoğraflar
Syam Sreesylam

Hindistan’da bulunan Wallmakers tasarımı Nisarga Sanat Merkezi, geleneksel Kerala çatılarının çağdaş mimariye uyarlanmasıyla ortaya çıkan sıra dışı açık alanlar barındırıyor.

Nisarga Sanat Merkezi, müzisyen bir ailenin, insanların sanat ve kültür etkinlikleri için bir araya gelebilecekleri ve etkileşimde bulunabilecekleri bir topluluk ikametgahı oluşturma girişimi olarak ortaya çıkmış. Alan bir çeltik tarlasının yakınında bulunuyor ve geleneksel “Kerala Çatıları” etrafta ufku dolduran tek silüet olma özelliğini gösteriyor. Bu geleneksel çatılar ideal izolatörler ve sıcaklık düzenleyicileri olmalarıyla ünlü olsa da, oluşturduğu karanlık, modern insanın konforuna ve estetiğine uygun olmadığı için günümüzde çağdaş mimaride azalan bir yapım tekniği. Bu nedenle Wallmakers, geniş çatıların yüzeylerinde yarıklar açarak çatıdan daha fazla ışık alma fikrini geliştirmiş. Çatının 35 derecelik açısı, bir açıkhava amfi tiyatrosunun 30 derecelik açısıyla mükemmel bir şekilde eşleşiyor ve bununla birlikte ışık almak için oluşturulmuş yarıklar izleyiclerin oturacağı basamaklara dönüşmeye uygun görünüyor. Yüzme havuzunun üzerine bir dizi ahşap kalas yerleştiriliyor ve 75-80 kişiyi ağırlayabilecek açık hava konserleri için hemen bir sahne olarak ikiye katlanıyor.

Faaliyetlerin kesintiye uğramadan yukarıda da paralel olarak gerçekleşmesini sağlayan ikincil giriş, alana bakan geniş bir yaşam alanına açılıyor. İç mekanlar, “Padmasana” pozisyonunun (oturan lotus duruşu) faydalarını savunan müşterilerin tercih ettiği gibi, sakinlerin ziyaretçilerle etkileşim kurmak ve yemek yemek için çoğunlukla ahşap zeminleri kullandığı açık esnek alanlar olarak tasarlanmış. Komşu kasabadan toplanan inşaat molozları ve sahadan alınan toprakla patentli bir yapım tekniği olan kepenkli enkaz duvarı yöntemiyle inşa edilen duvarlar tamamen taşıyıcı ve birinci kattaki 4 metrelik konsollu kayıt stüdyosunu dahi destekliyor. Merkezin batıya bakan tarafında, bir hurdalıktan toplanan raflarla korunan, ızgaralar haline gelen ve öğleden sonra güneşinden korunmak için bir sarmaşık perdesine izin veren konuk odaları bulunuyor. Çatıdaki stratejik olarak tasarlanmış kırıklar, “Jüt Çuval” ruloları tarafından dağıtılan ışığın içeri girmesine ve sıcak havanın dışarı çıkmasına izin veriyor. Yıkılan binalardan sonra oluşan atıklardan geri kazanılan laterit bloklar, geleneksel Kerala evlerinin eski “Muttam”larını anımsatan verandayı oluşturuyor. Bina, notalar arasındaki duraklamaların notaların kendisinden daha önemli olduğu bir müzik gibi tasarlanmış: İnşa edilmiş mimarinin durduğu ve aradaki boş alanların konuştuğu yerler.