Nil Yalter Venedik Bienali Tarafından Verilen Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne Layık Görüldü

Sanatçı Nil Yalter, Toprak Ev ve Göç Zor İş eserleriyle ilk kez katıldığı Venedik Bienali’nde yaşam boyu başarı için verilen Altın Aslan ödülüne layık görüldü.

Brezilyalı multimedya sanatçısı Anna Maria Maiolino ve çığır açan video sanatçısı Nil Yalter, 60. Venedik Bienali’nin yaşam boyu başarı için verilen Altın Aslan ödülünü kazandı. Sanatçılar ödüllerini 20 Nisan’da düzenlenecek bir törenle alacak. Her ikisi de bu yıl Bienal’e ilk kez katılırken, Maiolino anıtsal yeni bir kil eserini, Yalter ise geleneksel Türk göçebe çadırını anımsatan 1973 tarihli Topak Ev adlı enstalasyonunu ve göç deneyimlerini inceleyen 1974 tarihli Sürgün Zor İş adlı eserinin yeni bir versiyonunu sergiliyor.

İkili, 2024 Bienali’nin ana sergisi “Yabancılar Her Yerde”nin küratörlüğünü üstlenen Adriano Pedrosa tarafından ödüle aday gösterilmiş. Pedrosa yaptığı açıklamada, adaylıkları bienalin yönetim kurulu tarafından onaylanan sanatçıların seçimini, “Kuzey ile Güney, Avrupa ve ötesi arasında seyahat etmiş ve göç etmiş sanatçılara odaklanan sergimin başlığı ve çerçevesi göz önüne alındığında özellikle anlamlı.” diyerek “seçimim, aynı zamanda göçmen olan ve birçok yönden “Yabancılar Her Yerde” ruhunu somutlaştıran iki olağanüstü, öncü kadın sanatçıya dayanıyor.” ifadelerini kullandı.