Nippon-Betek Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ: Endüstri ve yaratıcı sektörlerin birbirlerini geliştirdiği düşüncesinden hareketle iç mimar ve tasarımcı arkadaşlarımızla çalıştık

Nippon-Betek Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ ile Trend Beyond Colours projesi ve tüketici tercihleri hakkında konuştuk.

Nippon Paint’in Trend Beyond Colours projesi global olarak hazırlanıyor. Kısaca projenin konseptini tanımlayabilir misiniz?
Arzu Uludağ:
140 yılı geride bırakmış, 4 kıtada 27 ülkede faaliyet gösteren Asya’nın lider boya markası Nippon Paint, 2015’ten beri global Trend Beyond Colours kataloğu yayınlıyor. Trend Beyond Colours, renk trendleri ve araştırmaları alanında 20 yıllık bir deneyime sahip, dünyadaki önemli otoritelerden Colour Hive ile birlikte hazırlıyor. İki yılda bir yayınlanan katalog, dünyayı etkileyen küresel olayların tüketiciler üzerindeki etkisini göz önünde bulundurarak onları daima iyi hissettirecek konsept ve renk tasarımlarıyla ilham verici dekorasyon önerilerinde bulunuyor ve trendlere yön veriyor.

2022-23 için hazırlanan katalog bize neler öneriyor?
AU: Trend Beyond Colours 2022-23, “Yeniden Başla” teması etrafında hazırlandı. Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım hepimiz büyük küresel gelişmelerden etkileniyoruz ve son yıllardaki gelişmeler geleceğe yeniden umut ve iyimserlikle bakma ihtiyacı uyandırdı. Trend Beyond Colours 2022-23, bu çerçevede yeniden başlamayı öneriyor. “Yeniden Başla”; önümüze çıkacak olan durumlara bizleri hazırlayan, biraz soluklanıp en baştan başlamamız için teşvik eden kolektif bir hareketi temsil ediyor. Farklı sektörleri ve toplulukları geçmişin zincirlerinden kurtarıp, dünyaya yepyeni bir pencereden bakmaları için cesaretlendiriyor. “Yeniden Başlamak” kavramıyla ilişkili olan dört konsept; Canlan, Yenilen, Bağlan, Yansıt başlıkları altında renk hikayeleriyle önerisini güçlendiriyor.

Türkiye’de projeyi büyüten bir iş birliğine gittiniz. Neden? Bu yöntem Nippon Paint’in faal olduğu diğer ülkelerde de uygulanıyor mu?
AU:
Nippon Paint olarak her yapıda ve her alanda kullanabileceğimiz özel boyalarımızla yaşam alanlarında ve özgün tasarımlarda fark yaratmayı amaçlıyoruz. Asya’nın lider boya markası olarak tabii ki renkler en önem verdiğimiz konulardan birini oluşturuyor. Nippon Paint markamızla birincil olarak iç mimar, mimar, tasarımcılar ve gusto sahibi son tüketicileri hedefliyoruz. 2020 yılında Nippon Paint Türkiye pazarına girdikten sonra mimar, iç mimar ve tasarımcılarla birlikte pek çok çalışma gerçekleştirdik. Bu yöndeki çalışmalarımız Trend Beyond Colours ile çok kapsamlı bir nitelik kazandı.

Türkiye’nin Nippon Paint’in global ağına dahil olmasıyla biz de etkin biçimde bu çok özenle hazırlanmış çalışmayı büyük bir heyecanla duyurmak üzere çalışmaya başladık. Endüstri ve yaratıcı sektörlerin birbirlerini daima geliştirdiği düşüncesinden hareketle iç mimar ve tasarımcı arkadaşlarımızla proje üzerinde çalışmak istedik. Benzer bir heyecanı onlarda da yarattığımızı gördük. Hayallerimizi birleştirdik ve sonuçları Türkiye ile paylaştık. Türkiye’nin önde gelen dört iç mimar ve tasarımcısının enerjisi ve kimyasıyla Trend Beyond Colours’ı iki yılda bir globaldeki ülkelerde hayata geçirilen standart bir proje olmanın ötesine taşıdık.

İç mimar ve tasarımcılarla iş birliği projeye neler kattı?
AU:
İç mimar ve tasarımcılarla iş birlikleri, belirttiğim gibi endüstri ve yaratıcı sektörlerin beraberliği ile tüketicilerin ihtiyaçlarına daha doğru yanıtlar vermeyi sağlıyor. Nippon Paint’in inovatif teknolojileri ile tasarımcılar “yaratıcılık” ortak paydasında buluşuyor ki bu da tüketicilerin talep ettiği yenilikçi ürün ve yaklaşımları ortaya çıkarıyor.

Trend Beyond Colours global projesi dördü anahtar renk olmak üzere 44 adet rengi ele alıyor. Biz Türkiye olarak coğrafyamızın, tarihimizin ve kültürümüzün de renklerini katmak istedik.  Dolayısıyla Türkiye’nin mekan algısını en iyi bilen iç mimar ve tasarımcılara tüm renk kaynaklarımızı sunduk. Yaratıcılıklarını ortaya koyacakları geniş bir renk paleti ve özgürlüğü verdik. Ortaya çıkan sonuçları renk ailelerimizin içine taşıdık.

Başlangıç aşamasında EDIDA 2021 Tasarım Ödülleri’nde Yılın En Başarılı İç Mimarı seçilen Hakan Helvacıoğlu ile bir araya gelmemizin ardından Helvacıoğlu’nun Yeşim Kozanlı, Sami Savatlı ve Esra Kazmirci’yi projeye dahil etmesiyle müthiş bir yaratıcı ve kolektif çalışma süreci başladı.  Dört tasarımcı hem Trend Beyond Colours hem de Nippon Paint’in diğer renk kaynaklarını kullanarak 40 renkten oluşan paletleriyle projeyi yeniden yorumladılar. Böylece projenin kapsamı genişledi. Dört İç mimar ve tasarımcının paletlerindeki 10 renge hikayelerini yansıtan özel isimler vermesi projemizi özgün hale getirdi. Birbirinden anlamlı, yerel ve kültürel dünyamızı yansıtan hikayelerin taşıyıcısı 40 rengin tescillerini aldık.

Hakan Helvacıoğlu’nun “Yansıt” konseptli paletinde doğadan kalbe işleyen tutkunun rengi Yanık Toprak Kırmızısı, ormanın gölgesi ve doğanın mucizesi Liken Yeşili, anılardaki lezzet/damaklardaki hoş sada Yenibahar Sarısı, suskunluğun, zamansızlığın, gece ile gündüzün barıştığı Alacakaranlık Mavisi gibi çağrışım gücü yüksek renkler yer aldı.

Sami Savatlı’nın “Canlan” renk paleti ise doğanın yeşil ve mavinin ötesine geçen renklerine odaklandı: Arıların bin bir emekle yaptığı balın geçirgen parlak rengi Acı Bal, Orta Asya’nın toprağı ve ateşinin kızıllığı Mongol Ateşi, madenlerin sertliği ve keskin parlak renkleri gümüşün ışıltısı Platonik Gümüş, Osmanlıdan günümüze uzanan değerli taşların hanedanla özdeşleşmiş renkleri Hanedan Yeşili’ne ilham verdi.

Yeşim Kozanlı doğanın yumuşak renklerini kullanarak huzuru getiren “Yenilen” konseptinde Kıyı İzi, Habitat Kahvesi, Su Gölgesi, İyilik Mavisi ile hayatın detaylarını paletine taşırken; Esra Kazmirci tekrar bir araya gelmenin ve beraberliğin neşesini kutlayan “Bağlan” renk paleti için Böğürtlen Kırmızısı, Düğün Çiçeği Bordosu, Rüzgar Mavisi, Doğum Günü Pastası ile coşkulu anların renklerini buldu.

Daha güçlü biçimde “yeniden başlamak” ilhamı vermek üzere dört başarılı tasarımcımızın çalışmalarını dekorasyon dünyasının ilgisine sunduk.

Proje nasıl ilerleyecek, önümüzdeki günlerde yeni etkinlikler yapacak mısınız?
AU:
Yıl boyunca ve devamında da konuşmaya, iletişimini yapmaya devam edeceğimiz Trend Beyond Colours ile tüketicilere yenilikçi önerilerimizi ulaştırırken dekorasyon ve tasarım dünyasında yeni bir yaklaşımın öncülüğünü yapacağımıza inanıyoruz. İş birliği yaptığımız her iç mimar ve tasarımcıyla farklı etkinlikler ve projeler gerçekleştireceğiz. Her bir tasarımcımız bizim için broşür, mekan tasarımları, moodboardlar hazırladı. Projenin iletişimini artıracak pek çok araçla Trend Beyond Colours’un umut ve iyimserlik odaklı tasarımlarından ilhamla yeni renk hikayeleri oluşması için kişilere destek olacağız.

Nasıl bir sezon öngörüyorsunuz, şu anda tüketiciler tercih yaparken neleri göz önüne alıyorlar?
AU:
Tüketiciler uzun kapanma dönemlerinde yaşam alanlarını değiştirip dönüştürmek ihtiyacını yoğun olarak hissettiler. Dekorasyon değişiminin getirdiği mutluluk ve yenilik hissinin kamusal alanları geçmişe göre daha fazla kullanmaya başladığımız bugünlerde de geçerliliğini koruduğunu görüyoruz. Evlerde uzun süreler geçirmek, tüketicilerin dekorasyon konusundaki hassasiyetlerini artırdı. Tüketicilerin renk trendlerine ve önerilerine olan ilgilerinin bariz şekilde arttığını görüyoruz. İnsanlar bir yandan evlerinden dışarı çıkıp sosyalleşme ihtiyacı içindeler, bununla birlikte iki yılda kurulan yeni çalışma düzeniyle birlikte evlerin yüklendiği yeni işlev ve anlam geçerliliğini koruyor. Evlerimiz hala en çok vakit geçirdiğimiz alanlar olmakla birlikte ev dışındaki mekanlarda da yeni bir dinlendirici, iyileştirici, sosyalleşirken de dengeli kalmak üzere bir arayış var, elbette dekorasyon da bu beklentilere göre şekillenmek durumunda. Trend Beyond Colours’ın “Yeniden Başla” önerisinin kişilerin arayışlarına bu anlamda doğru bir yanıt veriyor.

Turizm de yaza hazırlanıyor. Tatil bölgelerinde Trend Beyond Colours projesi ve/veya renkleri kapsamında çalışmalarınız var mı?
AU:
Kavramsal olarak Trend Beyond Colours’ın “Yeniden Başla” yaklaşımı hem bir öneriyi hem de bir durumu ifade ediyor. Tüm dünya, pek çok sektör şu günlerde bir anlamda yeniden başlıyor. Turizm özellikle bu süreçten etkilenen sektörlerin başında geliyor. Canlan, Yenilen, Bağlan, Yansıt başlıklı renk hikayelerimizin turizm sektörünün yeni dönemde seyahatten beklentisi bu yönde olacak turistlere hoş bir hikaye sunabileceğine inanıyoruz. Değerli iş birliği yaptığımız tasarımcı arkadaşlarımızın çalışmalarıyla boyutlanan renk yorumlarının ve kataloğumuzun pek çok tasarımcı, kurum ve seyahatsever için ilham vermesini arzu ediyoruz.