Mazul

Mimari Tasarım
Revolution

Proje Yeri
Oaxaca, Meksika

Mühendislik
Grupo Dovela

Mobilyalar
La Metropolitana

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
125.15 m2

Fotoğraflar
Mauricio Guerrero 

Revolution tarafından tasarlanan Mazul, yerel malzemeler ve tekniklerle inşa edilen, lüksten uzak, sade ve basit bir yaşam tarzını yansıtan bir konut yerleşimi.

Mazul, Meksika Oaxaca’daki bir kıyı kasabasında, denize sıfır elli konuttan oluşan bir yerleşim. Masterplan, yaklaşık dört yüz metrekarelik elli parselden oluşan bir alanda geliştirilmiş. Her parselde 125 metrekarelik bir konut bulunuyor. Mimari programda havuzlu, teraslı, restoranlı, barlı ve “beach club”lı bir kulüp binasının yanı sıra, araziye yayılmış doğal yollar, bir yönetim birimi ve yeşil rekreasyon alanları yer alıyor. Her villa, iç ve dış mekanın bütünleşeceği şekilde tasarlanmış. Konutlarda bol gölge ve dinlenme alanı sağlayan, doğa ile yoğun etkileşim kuran mekanlara yer verilmiş. Projenin eşsiz doğal çevresi doğrudan tasarıma dahil edilmiş.

Konutlar; yatak odası, banyo, oturma odası, mutfak ile teras ve dışarıda özel bir havuzdan oluşan bir programa sahip. Havuz, hava akışının serin bir rüzgara dönüşmesini sağlamak amacıyla arsanın ön tarafına yerleştirilmiş. Konutlar, doğal olarak havalandırılan ve aydınlatılan alanlardan oluşuyor. Hepsinde, çapraz havalandırmayı destekleyen açıklıklar bulunuyor.

Konsept,  lüksten uzak, sade ve basit bir yaşam tarzını yansıtıyor. Asıl lüksün, doğa ile temas kurmak olduğu düşüncesinden yola çıkılmış. Ucuz malzemeler ve basit teknikler kullanılarak sınırlı bütçe karşılanırken, kütlelerin araziye gizlenecek şekilde entegre edilmesi hedeflenmiş. Aynı zamanda, bölgede yaygın olan sert iklim koşullarına dayanıklı olması, bölge halkının ortak bilgi birikimi ve kültürü doğrultusunda, hızlı bir şekilde inşa edilebilmesi gerekmiş. Proje alanı ve bulunduğu çevre, malzeme seçiminde de belirleyici olmuş. Betonarme taşıyıcı duvarlar kum tonunda bir renklendirici ile karıştırılmış. Tuğla duvarlar ise proje alanından elde edilen kumlu bir malzeme ile kaplanmış. Her iki duvar da, bazıları daha soft, bazıları daha pürüzlü farklı dokular oluşturacak şekilde aynı renkli malzemelerle tamamlanmış.