New Comédie Tiyatro Binası

Mimari Tasarım
FRES Architectes

Tasarım Ekibi
Laurent Gravier, Sara Martin Cámara

Proje Yeri
Genf , İsviçre

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
16.060 m²

Fotoğraflar
Yves André

FRES Architectes tarafından tasarlanan New Comédie Tiyatro Binası transparan ve geçişe imkan sağlayan cephesiyle iç mekan ve dış mekan arasında bağ kurarak tiyatroyla kentin bütünleşmesini sağlıyor.

İsviçre’nin Genf kentinde bulunan New Comédie tiyatro binası, sadece bir tiyatro salonu olarak değil; iki gösteri salonu ve geniş yapım atölyeleri ile aynı zamanda bir yaratım mekanı olarak bir tiyatro binasından daha fazlasını vaat ediyor. FRES Architectes tarafından tasarlanan mekan, sanatsal üretimin gerçek zamanlı bir merkezi olarak farklı tiyatro disiplinlerini tek çatı altında birleştiriyor. Projede gösteri salonları hacmin merkezinde konumlandırılmış ve hacim boyunca eklemlenen diğer programlar ile birlikte binaya kimlik kazandırılmış. Cepheden içeriye doğru açılan kamusal ve özel sirkülasyon boşlukları programlara erişimi sağlıyor.

Klasik tiyatro binalarında sahne kulesi, bina dağılımındaki merkezi ve ayırt edilebilir tek mekan olarak kurgulanırken yeni tasarımda klasikten farklı olarak karakteristik mazgallı profil, yeni tiyatroda yer alan etkinliklerin çokluğunu ifade ediyor. Lobi mekanı, transparan ve geçişe imkan sağlayan şekilde iç mekan ve dış mekan arasında bağ kurarak tiyatronun kente bağlantısı oluyor. Çapraz olarak tasarlanan fuaye alanı ise iki gösteri salonu arasında geçişi tanımlayarak binanın dışındaki kamusal alanlar ile birlikte çalışıyor.

Binada birbirini tamamlayan ve her biri hem mimari hem de senografi açısından kendi kimliğine sahip iki salon bulunuyor. Büyük salon, Avrupa tiyatro geleneğinin devamı olarak İtalyan stilinde tasarlanmış. Origami gibi katlanmış parçalardan oluşan iç mekan örtüsü içerisinde sahne için gerekli olan akustik ve ışığı barındırıyor. Modüler bir kara kutu olarak tasarlanan diğer salon ise deneyim mekanı olarak ön plana çıkıyor. Bu salonda duvarlar fiber takviyeli beton levhalar ile kaplanmış ve duvarda oluşturulan doku ile akustik sistem oluşturulmuş.