MVRDV Tasarımı NEXT500 Pavyonu Yola Çıkıyor

5 haftada 30.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapan MVRDV’nin Fuggerei’den esinlenerek tasarladığı NEXT500 Pavillion’u şimdi de Groningen’e taşınıyor.

Hollandalı mimarlık ve tasarım ofisi MVRDV, “dünyanın en eski sosyal konut kompleksi” olan ve Almanya’nın Augsburg kentinde bulunan Fuggerei’den esinlenerek NEXT500 isimli bir pavyon yapısı tasarlamış. Pavyon, gelen ziyaretçileri, “Geleceğin Fuggerei”si adlı bir araştırma projesi hakkında bilgi almaya davet ediyor. NEXT500 pavyonu, beş hafta içerisinde 30.000 ziyaretçinin yanı sıra, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Devlet Bakanı Claudia Roth, Bavyera Başbakanı Markus Söder ve Devlet Bakanı Cansel Kziltepe’nin yanı sıra düşünce liderleri, gibi önde gelen konuklar tarafından da ziyaret edildi.  NEXT500 Pavyonu aynı zamanda; atölye çalışmaları, konserler, okumalar, rehberli turlar ve panel tartışmaları dahil olmak üzere 100’den fazla etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Tasarımcılardan Jacob van Rijs, NEXT500 pavyonunu tasarlamanın sadece Fuggerei’nin 500. yıl dönümünü kutlamak için değil, aynı zamanda yapılan araştırma projesi ile Fuggerei’nin sosyal konuta dair oluşturduğu formülünü  toplumla buluşturma önerisi olduğunu ve kendilerini heyecanlandırdığını söylüyor.

5 haftalık Almanya serüveninden sonra NEXT500’ün bir sonraki durağı Hollanda’nın Groningen kenti olacak. Bu değişikliğe dair de tasarımcılar pavyonun Almanya’da verdiği mesaj ve fikrin Hollanda’da benzer uzun vadeli bir etkiyi yaratacağını ve uygun fiyatlı sosyal konutlara ışık tutacağını düşündüklerini söylüyor. Önümüzdeki iki hafta içinde, pavyonun çapraz lamine ahşap panelleri sökülecek ve  Fraeylemaborg Foundation Art ve İngiliz peyzaj parkı için  yeniden inşa edileceği Hollanda’nın kuzeyine doğru yola çıkacak.