NCaved

Mimari Tasarım 
Mold Architects

Tasarım Ekibi
Iliana Kerestetzi, Konstantinos Vlachoulis, Michail Xirokostas

Proje Yeri
Serifos Adası, Yunanistan 

İşveren 
The Museum of Fine Arts, Houston 

Strüktür Mühendisliği
Studio 265

Mekanik Mühendislik
TEAM M-H

Aydınlatma Danışmanı
Nikos Adrianopoulos

Tamamlanma Tarihi 
2020 

Toplam İnşaat Alanı
360 m2

Fotoğraflar
Yiorgis Yerolymbos, Panagiotis Voumvakis

 

Mold Architects tarafından tasarlanan NCaved, bölgenin maruz kaldığı güçlü kuzey rüzgarları sebebiyle, eğimden faydalanılarak arsanın oyulan bölümüne inşa edilmiş.

Yunanistan’ın Serifos Adası’ndaki küçük, tenha bir koyda yer alan NCaved, deniz seviyesinin biraz üzerinde bulunuyor. Tasarım ekibi, bölgenin maruz kaldığı güçlü kuzey rüzgarları sebebiyle, yapıyı arsanın üzerinde konumlandırmak yerine, eğimden faydalanarak hafriyat alanına yerleştirmiş.

Doluluk ve boşluklarca tanımlanan üç boyutlu bir “satranç tahtası” oluşturmak için dikdörtgen bir ızgara uygulanmış. Bu geometri, yaşam alanlarına daha geniş bir görüş sağlamak için döndürülen son aks ile sona eriyor. Bu hareket, aynı zamanda perspektif algısını önemli ölçüde zenginleştiriyor.

Taş duvarlar, kullanıcıların bakışını ufuk çizgisine yönlendiren dikey sınırları oluşturuyor. Sağlam taş duvarların aksine hafif, enine cam cepheler uzunlukları boyunca açılabiliyor. Yapının ön cephesi doğu manzarasına tamamen açık. Arka cephedeki iç bahçelere açılan arka cepheler ise konutun  doğal ışık ve havalandırma ihtiyacını karşılıyor.

Yine arsanın oyulmasıyla konumlanan bir merdiven, ana girişten itibaren üç katı evin dışından birbirine bağlıyor. Bu hareket, evin mahrem bölümlerine kademeli olarak ulaşımı sağlıyor ve inerken denizin, çıkarken de gökyüzünün manzaralarını sunuyor.

Arsanın oyulan alanına inşa edilen konutun malzeme ve renk seçimleri, bu kaba boşluk hissini güçlendirmeyi hedeflemiş. Yapıda taş, brüt beton, ahşap ve metal malzemeler hassas bir dengeyle kullanılmış.