“Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde”

Yapı Kredi’nin kuruluşunun 75. yılı dolayısıyla Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından düzenlenen Yapı Kredi 75. Yıl Sergileri, “Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde” sergisiyle devam ediyor.

Küratörlüğünü M. Melih Güneş’in, tasarımını Aykut Genç’in yaptığı “Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde”, 14 Haziran – 23 Ağustos tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada ALT’ta izleyicilerle buluşuyor.

Nâzım Hikmet’in doğumunun 117. yıl dönümü için bir kutlama niteliği de taşıyan sergi, şairin sağlığında 40’a yakın dilde yayımlanmış, Brezilya’dan Japonya’ya, Sovyetler Birliği’nden Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar dünyanın pek çok ülkesinden bir araya getirilmiş kitapları içeriyor. Geniş kapsamlı bir araştırma sonunda toplanan yüzlerce kitabın arasında, Almanya’da 20, Küba’da 10, Fransa’da 20, Çin’de 100 adet basılmış özel ve nadir kitaplar yer alıyor. İtalya’da yayımlanan bir kitap için Abidin Dino’nun yaptığı illüstrasyonlar ve Ara Güler’in şairin Moskova’daki çalışma odasında çektiği imzalı fotoğraflar da İstanbul’da ilk kez sergileniyor.

Nâzım Hikmet’in Moskova’daki evinden, 55 yıldır korunan çalışma odasından getirilen kendi kitapları ve daktilosu serginin en önemli parçaları arasında yer alıyor. M. Melih Güneş’in,  geri gitmemek üzere Türkiye’ye getirdiği bu kitaplar içinde Nâzım Hikmet’in bilinmeyen, Türkiye’deki külliyatında bulunmayan pek çok eseri de yer alıyor.