Müzik Pavyonu

Mimari Tasarım
Lorenz Bachmann Architect

Proje Yeri
Winterthur, İsviçre

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
42 m²

Fotoğraflar
Lukas Murer

İsviçre, Winterthur’da bulunan Müzik Pavyonu, bir konser piyanisti için çiçek bahçesinin ortasında sade ama dikkat çekici bir yapı olarak tasarlanmış.

Bir konser piyanisti için tasarlanan Müzik Pavyonu, Winterthur’da çiçekli bir bahçenin ortasında yer alan tek katlı, üçgen çatılı bir yapıdan oluşuyor. Çimento fiber levhalardan oluşan mavi kiremitli bir cephe, saçaktan tamamen bahçeye açılan bir müzik odasını kaplıyor. Müzik, projenin mimarları tarafından bir alan inşa etmek en güzel görevlerden biri olarak nitelendiriliyor, “…çünkü ses, mimarların müttefikidir: Genişlemek için bol miktarda havaya ihtiyaç duyar ve bir mekanın yüzeylerine karşı hassastır.”

Piyanist, mimarlardan; İsviçre’nin Winterthur kasabasındaki güzel bahçesinin ayrılmaz bir parçası olarak sessiz ve büyülü bir alan olan, pratik yapabileceği ve öğretebileceği, tamamen müziğe adanmış bir alan hayal etmelerini istemiş. Tek katlı müzik pavyonu basit bir beton kaide üzerinde duruyor. Hem duvarlar hem de eğimli çatı, 12 cm kalınlığında çapraz lamine ahşap panellerle inşa edilmiş; neredeyse bir karton model gibi davranıyor. Dik beşik çatı her iki uçta duvarlara dayanıyor ve odayı bahçeye doğru tamamen açmak için saçak boyunca yüzüyor.

Binanın tamamı, mavinin 21 farklı tonunda parıldayan kalın çimento fiber levhalardan oluşan kesintisiz bir örtü ile kaplanmış. Kiremitli cephe, mimarlık ofisi Solanellas Van Noten Meister ile iş birliği içinde geliştirilmiş ve birçok destekçinin yardımıyla kurulmuş. Giriş, tuvalet ve depolama alanı içeren bir servis odası katmanı, avluya doğru uzanan üçgen cephenin kalınlığı içinde gizleniyor. Bu sayede müzik pavyonu konut binasından bağımsız olarak kullanılabiliyor. Bu ara katmanda, kabuğun malzemeleri açığa çıkıyor: beton taban ve çapraz lamine ahşap panellerin taze çam ağacı görünür hale geliyor.

Girişten küçük bir basamakla, kendi içinde basit araçlarla tasarlanmış ve uzunlamasına her iki tarafta tamamen bahçeye açılan müzik odasına ulaşılıyor. Beyaz ahşap ve tekstil yüzeyler çevrenin yeşil ve mavi ışığını yansıtıyor. Yüksek beşik çatı, sesin ortaya çıkması için yeterli hacmi sağlarken, saçak boyunca neredeyse göz hizasına kadar inerek müzisyenlere sığınak hissi veriyor. Müzik Pavyonu mükemmel akustiğini, ses geçirgen kumaştan yapılmış, emici ve yansıtıcı unsurlar içeren akustik bir katmanı kaplayan duvar ve tavanlar sayesinde elde ediyor.