Muyiwa Oki, RIBA Başkanı seçildi

Muyiwa Oki, Birleşik Krallık mimarisinin en yüksek pozisyonlarından biri olan Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü‘nün (RIBA) bir sonraki Başkanı seçildi. RIBA’nın şimdiye kadar seçilen en genç başkan olan Muyiwa Oki, 1 Eylül 2023‘ten itibaren iki yıllık başkanlık dönemini Simon Alfred’ten devralacak.

Muyiwa Oki, Jo Bacon ve Sumita Singha ile birlikte RIBA Başkanı olarak seçimlere katılmıştı. Şimdiki başkan Simon Allford, RIBA’nın mimariye ilgi duyan herkesi desteklemek ve onlarla etkileşim kurmak için daha yalın, daha çevik bir organizasyon olmayı umduğu bir zamanda, mesleğin geleceğine odaklanan kampanyası ve seçim manifestosu için Muyiwa’yı tebrik etti.

Yeni Başkan Muyiwa Oki seçimina ardından şunları söyledi: “Destek ve tutkuları ile mimarlık çalışanlarını temsil etmek için bir platform sunan taban hareketine minnettarım. En çok da bu harekete yanıt veren, bizi takip eden üyelere ve adaylara ve özellikle ilk kez oy kullananlara özel teşekkürler,  Kariyerlerinin farklı aşamalarında, her kimlikten her renkten çalışanın mesleği temsil etmek için çaba göstermesinin duyulduğu ve görüldüğü bu seçimle gurur duyabiliriz. Umarım gelecek, haklarından mahrum bırakılan ve yeterince temsil edilmediğini düşünen herkes için birçok harika şeyin başlangıcı olur. Kampanyamla gurur duyuyorum, söylemi olumlu, enerjik ve ilham vericiydi. Jo ve Sumita ile birlikte koşmak bir ayrıcalıktı ve RIBA konseyi ve Yönetim Kurulu üyeleri olarak, mimaride eşitlik, şeffaflık ve yenilik sunmak için ikinizle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Grimshaw Architects’te çalışırken, mimarlık mesleğinde kültürel değişimi yönlendirmek için Çok Etnikli Gruplar Ağı’nı (Multi-Ethnic Group and Allies Network) kuran Muyiwa Oki, mimarlık kariyeri boyunca, HS2 Euston ve Kuzey Londra ısı ve enerji projesi gibi büyük ölçekli altyapı projelerinde çalıştı. Muyiwa, endüstride sosyal hareketliliği teşvik eden program tasarımcıları ve  mimarlar için konuşmacılık ve mentörlük yapıyor.