Manifesto Market

Mimari Tasarım
CHYBIK + KRISTOF

Proje Yeri
Prag, Çekya

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
2600 m²

Fotoğraflar
Studio Flusser

Chybik + Kristof tarafından tasarlanan  Prag’daki Manifesto Market Andel, pazar ve sokaklar arasında kamusal bir alan yaratmasının yanı sıra modüler üniteleri sayesinde yeniden işlevlendirilebilir bir tasarıma sahip.  

Manifesto Market, ihmal edilmiş kentsel alanları hareketli mahallelere dönüştürmeye odaklanan bir konaklama markası olup üçüncü konumu için Prag’ın bir bölgesi olan Andel’de kentsel bir mahallenin köşesinde bulunan bir boşluğu yeniden tasarlamayı seçti.

Yüksek nüfuslu yerleşim bölgesiyle bağlantılı arsa, kentsel dokuda yeterince kullanılmayan bir boşluğu yeniden harekete geçirirken bölgedeki alışveriş, iş ve eğlencenin kalbinde yer alıyor. Yapının formu Prag’ın kentsel dokusuna özgü avlu tipolojisinden alınmış. Pazar ve sokaklar arasında kamusal bir alan yaratan yapı, mobilya aydınlatma ve peyzaj ögeleriyle karakterize edilen her bir avlu ziyaretçiler ve yerel halk için anlamlı deneyimler sunuyor. Aktif olarak kullanılan ön cephe yoldan geçen herkesi yapıya davet ediyor. 

Manifesto Market, yeniden kullanım felsefesini örnek alırken Chybik + Kristof tarafından Smichov’daki eski Manifesto Market’in ihtiyaçları için tasarlanan modüler üniteler, Manifesto’nun geçici alanı ve sürdürülebilir günlük operasyon konsepti için yeniden kullanılmış. Oluklu alüminyum levha ile kaplanmış üniteler, aydınlatma, önceki mekanda kullanılan mobilyalar gibi yapı bileşenleri bu yeni konsept çerçevesinde ikinci kez tasarıma dahil edilmiş. 

Marketin kalbinde, iskele, konteynırların üzerinde yüzen ve alt kattaki canlı etkinlik alanlarına bakan bir teras bulunuyor. Tüm yıl boyunca işlevsel olacak yapı yenilenebilir kaynaklardan gelen temiz enerji ile çalışıyor. Manifesto Market’in modüler konsepti, onu çeşitli mekanlarla uyumlu hale getirerek, gelecekte yer alabileceği mekanlarda da yeniden kullanılmasını sağlayacak.