Monera Yayınları Yazılım Ofisi

İç Mekan Tasarımı
Ömer Karakuş Mimarlık

İşveren
Monera Yayınları

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
150 m2

Fotoğraflar
Burak Teoman

Ömer Karakuş Mimarlık tarafından tasarlanan Monera Yayınları Yazılım Ofisi, gün ışığından bolca faydalanan çalışma alanları, sosyal mekanları ve çoğu ahşaptan üretilmiş mobilyaları ile zengin bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Yazılım sektöründe tasarımcıların çok uzun saatler oturarak çalışıyor olması sebebiyle, Monera Yayınları’nın İstanbul Kozyatağı’ndaki yazılım ofisinde hem konforlu hem de içinde bulunmaktan mutluluk duyacakları bir ofis ortamı oluşturmak hedeflenmiş.

Ofisin mutfak ihtiyacı ile sosyalleşme alanlarının birlikte ele alınması ve toplantı odasına komşu olması, mekanın göbeğinde “sosyal mutfak” tasarımını cazip kılmış.

Gün ışığından oldukça faydalanan ofiste olabildiğince fazla cam bölmeler kullanılmış. Hem bir odaya kapanmışlık hissini ortadan kaldırmak hem de dinamizmi sağlamak amacıyla şeffaflığa önem verilmiş.

Mobilyaların çoğunda ahşap tercih edilerek hem yıllar içinde yaşanmışlık ve aidiyet duygusunu pekiştirmek hem de uzun ömürlü bir kullanıcı deneyimi sunmak hedeflenmiş.

İşveren ve tasarımcılar, ofis çalışanlarının yaşları ve yaşam tarzları da dikkate alındığında endüstriyel tasarım ilkelerinin tüm normlarıyla bu ofis için uygun olduğu fikrinde birleşmiş.

Özellikle bir arada çalışılan Design Office bölümünde büyük masalar tercih edilirken, çalışanların birbirleriyle göz kontağı kurması da sağlanmış. Yerleşim planları, sosyal mesafe kuralları gözetilerek yapılmış.
Ofisin tasarım ve uygulama işleri toplamda 3 ay sürmüş.