Mirai Evi

Mimari Tasarım
Sanjay Puri Architects 

Proje Yeri
Mumbai, Hindistan

Tamamlanma Tarihi
2022

Toplam İnşaat Alanı
920

Fotoğraflar
Dinesh Mehta 

Sanjay Puri Architects imzalı Mirai Evi, formuyla ısı kazanımını önemli ölçüde azaltmasının yanı sıra her odaya korunaklı açık alanlar sağlıyor.

622 m²’lik dar bir arsa üzerinde inşa edilen Mirai, Hindistan Rajasthan’ın sıcak çöl iklimine yanıt olarak tasarlanan bağlamsal bir ev. Mimarlar, lokasyona bağlı olarak, güney ve doğu tarafları minimum açık alan kararı verirken kuzey ve batı tarafları yola ve bahçeye döndürerek evin daha fazla açık alana sahip olmasını sağlamışlar. 3 kuşak bir arada yaşayan bir aile için tasarlanan ev, 4 yatak odası, 2 oturma odası, spor salonu ve çalışma odası ile 3 kattan oluşuyor. Mekansal yükseklikler, tek hacimli yatak odaları, çift hacimli yemek alanı ve orta seviyeli bir yaşam alanı da dahil olmak üzere evin her bölümünde ilginç bir hacim oyunu ile çeşitlendirilmiş.

 Eğrisel bir zarf formu  evin formunu oluştururken bahçeye bakan taraflarda daha derin girintiler ve arsa boyunca yarı açık alanlar yaratıyor. Form, ısı kazanımını önemli ölçüde azaltmasının yanı sıra her odaya korunaklı açık alanlar sağlıyor. Bu heykelsi ev, çevresi, iklimi ve sahibinin ihtiyaçlarına göre bağlamsal olarak tasarlanmış ve her düzeyde ilginç bir hacim, açık, kapalı ve yarı kapalı alanlar oyunuyla tasarım çeşitlendirilmiş.Evin doğal formu, her bölümde azaltılmış ısı kazancı ve dolaylı doğal ışık ile enerji verimli alanlar yaratıyor.

Yerel zanaatkarlar ve işçilerle işbirliği içinde, yerel kaynaklı tuğlalar, kumtaşı ve kireç sıva kullanılarak inşa edilen ev, su geri dönüşümü, yağmur suyu hasadı ve enerji üretimi için güneş panellerini de içeriyor.