Milliyet Mimarlık Dergisinin 16. Sayısı Çıktı

YAPI Dergisi’nin içerik yönetimiyle yayınlanan Milliyet Mimarlık dergisinin 16. sayısı 24 Nisan Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerde!

Milliyet Mimarlık Dergisi’nin bu ayki Söyleşi sayfalarında mimarlığın enstrümanlarını kullanarak toplumları güçlendirmeye ve dönüştürmeye çalışan bir sosyal aktivist ve eğitimci olan Pritzker ödüllü Mimar Diébédo Francis Kéré ile kıtlık koşullarının uç noktalarda olduğu ülkelerde yerel malzeme ve üretim tekniklerini kullanarak öncülük ettiği, toplulukların yaşamlarını geliştiren demokratik ve sürdürülebilir mimari anlayışı üzerine konuştuk.

Mimari sayfalarında Erkal Mimarlık tarafından tasarlanan, malzeme taşkınlığı yerine yalın bir dil kurgulanarak yaratılan mekansal fırsatlarla mimarlık eğitiminin salt mekan ile provoke edilmesinin hedeflendiği Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi yapısını ele aldık.

Peyzaj sayfalarında Türkiye’nin ilk biyofilik dış mekan projelerinden biri olan ve Mimaristudio tarafından tasarlanan Piyalepaşa İstanbul Biyofilik Dış Mekan Yaşam Alanı’na yer verdik.

Dosya sayfalarında, 21. yüzyıl teknolojileriyle yaygınlaşarak mimarlık gündemindeki yerini her geçen gün pekiştiren “açık kaynak mimarlık” konusunu ve açık kaynaklar kullanılarak üretilen ve/veya paylaşılan nitelikli mimarlık örneklerine yer verdik.

Makale sayfalarında Mimar Yasemin Şener’in, yüzyıllar boyunca, mimarların yarım kalmış çizimleri ve tasarımcıların bir gün gerçek olmasını umdukları ürünlerini derlediği “Fantastik Mimarlık: 1500-2036” başlıklı yazısına yer verdik.

Gündem sayfalarında ise mimarlık ortamındaki yerel ölçekteki yarışmalar, etkinlikler, önemli gelişmeler ve İç Mimar Hakan Helvacıoğlu ile yapılan sohbetin yanı sıra Suha Özkan’ın “Bir Yerde Değil, Bir Yerden Mimarlık: Francis Kéré “ ile Mimar Ömer Selçuk Baz’ın “Yerin, Coğrafyanın Çeşitli Biriken Mimarlıkları” başlıklı yazılarını bulabilirsiniz.

Milliyet Mimarlık dergisinin dolu dolu içeriğini ay boyunca Turkcell Dergilik’te Milliyet ile birlikte okuyabilir, www.milliyet.com.tr ve www.yapidergisi.com web siteleri üzerinden e-dergi olarak indirebilirsiniz. Ayrıca, Milliyet Mimarlık’a artık Getir aracılığıyla 81 ilde ulaşabilmeniz mümkün.