Milliyet Mimarlık Dergisinin 15. Sayısı Çıktı

YAPI Dergisi’nin içerik yönetimiyle yayınlanan Milliyet Mimarlık dergisinin 15. sayısı 27 Mart Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerde!

Milliyet Mimarlık dergisinin 15. sayısının Röportaj sayfalarında, yaratıcılığın parçanın kendisini değil, parçaları bir arada tutan ilişkileri tasarlamak olduğuna inanan Yazgan Tasarım Mimarlık kurucuları Begüm ve Kerem Yazgan ile akademide uzun yıllar yaptıkları araştırmalarla elde ettikleri teorik altyapıyı mesleki pratikle birleştirerek geliştirdikleri “esnek tasarım sistemi” ve bu anlayışla biçimlendirdikleri projeleri hakkında konuştuk.

Mimari sayfalarında, 1892 yılında Anadolu Yakası’nın havagazı ihtiyacını karşılamak için Kadıköy’de hizmete giren, bir süre sonra atıl şekilde bırakılan ve 25 yıllık uzun bir mimari yolculuğun ardından “Müze Gazhane” olarak yeniden hayat bulan Hasanpaşa Gazhanesi’ni ele aldık.

İç Mimari sayfalarında, Zemberek Tasarım tarafından projelendirilen, sunduğu organik formlu, akışkan ve hareketli iç mekanlar ile kullanıcılarını parçası olduğu yoğun kent hayatından kopartan Ulupınar Tekstil HQ-Showroom’a yer verdik.

Dosya sayfalarında, son günlerde yalnız teknoloji sahnesinde değil modadan sanata, eğlence sektöründen endüstriye iş dünyasının hemen her alanında telaffuz edilen en popüler terim olan ve yaşam şeklimizde büyük değişiklikler yaratacağı öngörülen Metaverse ile mimarlık dünyasının nasıl bir dönüşüm geçireceğini ve bu yeni evrenin biçimlendirilmesinde mimarların nasıl bir rol oynayacağını mimar ve akademisyenlere sorduk.

Dünyadan sayfalarında, Pritzker Mimarlık Ödülü’nün yeni sahibi sosyal aktivist, eğitimci ve mimar Diébédo Francis Kéré’ye ve projelerine; Albüm bölümünde Mimar Yasemin Şener’in “Botter Apartmanı Tasarım Merkezine Dönüşüyor” başlıklı yazısına yer verdik.

Gündem sayfalarında ise mimarlık ortamındaki yerel ölçekteki yarışmalar, etkinlikler, önemli gelişmeler ve HAN Spaces CEO’su Gizem Burtecin ile yapılan sohbetin yanı sıra Suha Özkan’ın “Mimarlıkta Koruma Korunmalı!” başlıklı yazısı ile Mimar Ömer Selçuk Baz’ın “Bulanıklığa Övgü…” başlıklı makalesini bulabilirsiniz.

Milliyet Mimarlık dergisinin dolu dolu içeriğini ay boyunca Turkcell Dergilik’te Milliyet ile birlikte okuyabilir, www.milliyet.com.tr ve www.yapidergisi.com web siteleri üzerinden e-dergi olarak indirebilirsiniz. Ayrıca, Milliyet Mimarlık’a artık Getir aracılığıyla 81 ilde ulaşabilmeniz mümkün.