Lou Cafe Bistro

Mimari Tasarım
Neowe

Proje Yeri
Çankaya, Ankara

İşveren
Bemse Group

Uygulama
Neowe

Grafik Tasarım
Mineral

Tamamlanma Tarihi
2018

Proje Alanı
1.500 m²

Fotoğraflar
Fethi Magara

Neowe tarafından tasarlanan Lou Cafe & Bistro, ilhamını kemerli verandaları, cesur renkleri, peyzajla bütünleşen avluları ile karakter bulan Küba koloni mimarisinden alıyor.

Neowe firması tarafından tasarlanan ve uygulaması yapılan projenin konsepti ve atmosferi tamamen markanın kimliğinin bir yansıması. Şehir merkezinde yoğun trafiğin ve dolaşımın olduğu bir konumda ziyaretçileri markanın yarattığı atmosferin içine almak ve onlara tamamen farklı bir deneyim sunmak tasarım ekibinin karşılaştığı en büyük zorluk olmuş. Tasarım ekibi farklı peyzaj katmanları yaratarak şehrin gürültüsünü bloke ederken ışığı, manzarayı ve peyzajı bütünleştiren bir hacim oluşturmuş. Eski bir ofis olan ve beton dokular ile sarılmış bina, bir tuval gibi kullanılarak Küba koloniyel mimarisi ve Lou Cafe & Bistro’nun temel öğeleri ile bütünleştirilmiş.

Alt teras alanının merkezinde yer alan koruma altındaki meşe ağacı ve onunla uyum içinde konumlanan oturumlar doğa ve mimari arasındaki uyumun en büyük göstergesiyken, ağacın çevresinde yer alan bütün imalatlar peyzaj mimarlarının ve üretici firmaların birlikte uyum içinde çalışmasının bir ürünü. El yapımı seramik havuzların içine yerleştirilen bitkiler ve binanın pembe dokusu markanın renklerine gönderme yaparken, Neowe tarafından tasarlanan aydınlatmalar peyzaj ile bütünleşerek ortamın yarattığı örüntünün bir parçası haline geliyor.

Zemin kat teras ise kemerler ile örülü bir veranda etkisi yaratıyor. Özel imalat metal tente ve gazebo Küba atmosferini güçlendirirken korkuluklu Fransız balkonları Havana cephelerine gönderme yapıyor. Quadrantlar ile mevcut açıklıklar kemer gibi algılatılarak yaratılmak istenen atmosfer desteklenmiş. Doğanın istila ettiği cephe ise genel bütünde ağırlıklı olarak görülen peyzajın bir özeti gibidir. Dış cephede kullanılan hederalar ve pembe cephe boyası, markanın kimliğini güçlendiriyor.

Neowe, mobilyaların kumaşlarını ve detaylarını yerel bir firma ile ortak tasarlamış. Her detayı özenle seçilmiş ürünlerle markanın renklerinin ve görsellerinin bütünleşmesi genel algıyı daha artırıyor.

İç mekanı ağırlıklı olarak saran pembe Venedik sıvası ve sürekliliği güçlendiren Cnc paneller mekanda ön plana çıkarken; bar bölümü, pembe ahşap paneller ve el yapımı iç bükey seramikler ile genelden ayrılıyor. Neon ışıklar ve onların mekanda yansıması fotoğraf çekmeye değen anlar yaratıyor.

Lou Cafe & Bistro her duyuya hitap eden bir mekan yaratmayı amaçlamış. Eski cam, beton ve metal iç mekana tezat olarak yaratılan yeni mekan; el yapımı malzemeler, bitkiler ile bezeniyor. Anıt ağaç ve çevresinde yer alan oturumu ile ziyaretçileri için bir kaçış noktası sağlıyor.