Locaāhands Yemek Kulübü

Mimari Tasarım
Isso Architects

Proje Yeri
Surabaya, Endonezya

Tasarım Ekibi
Wibisono Soegih

İmalatçılar
Jotun, Toto, Batagapit, Himalaya Glass, Lemkra, Niro granite

Aydınlatma Danışmanı
JRP Lighting

Tamamlanma Tarihi
2022

Toplam İnşaat Alanı
530 m2
Fotoğraflar
Ernest Theofilus

Isso Mimarlık tasarımı Locaāhands Yemek Kulübü, sürdürülebilir tasarıma sadık kalarak mevcut temelin mümkün olduğunca korunmasıyla şekillenmiş bir restoran tasarımına sahip.

Endonezya’da bulunan restoran, farklı tavan yüksekliklerine sahip iki ana kapalı alana sahip olup ön kısım fırın ve paket servis alanı için ayrılmış,  arkası ise yüksek tavanlı ana yemek salonu olarak kullanılıyor. Burada, mekana boyut ve değer katmak için bir asma kat eklenmiş ve aynı zamanda restoranın oturma kapasitesini en üst düzeye çıkarılmış. Yemek alanının kendisi, konuk deneyimini zenginleştirmek için açık mutfağın manzarasına sahip olan açık bir konseptle tasarlanmış.

Ambiyans ve atmosfer, tasarımın diğer önemli odak noktalarından. Güneşin hareketlerinden yararlanmak için asma katın üzerinde bir tavan oluşturuyor. Böylelikle, günün farklı saatlerinde mekan, gün ışığıyla doluyor ve restorana canlık katan gölgelerle kaplanıyor.

Tasarımda, farklı mekanlar arasında denge yaratmak için iç ve dış mekanlar arasındaki etkileşimi korumak amaçlanmış. Her şeyin hızlı bir tempoda yapıldığı ve herkesin a memnuniyet aradığı bu günlerde ve çağda, zamansız estetik, modern ve işlevsellik elde etme kaygısıyla tasarım şekillenmiş.

Restoranın adı olan “Locaāhands” in anlamı “yerel el” olup adının ve restoranın sahibinin amacı doğrultusunda, yapıda yerel kaynaklı malzemeler kullanılmış. Restoranın tüm kum renkli tuğlaları, renkli fayansları ve ahşap kapı pencere çerçeveleri Java’daki yerel köylerden temin edilmiş. İç mekan ve mimaride toprak tonları ve tek renkli kum rengi tercih edilmiş.