Lizbon Mimarlık Trienali 2025

2025 yılında yedinci kez, Bir Şehir Ne Kadar Ağırdır? teması altında düzenlenecek olan Lizbon Mimarlık Trienali kapsamında üniversitelerin yüksek lisans bölümlerine ve araştırma kurumlarına açık çağrı yapıldı. Başvuru için son tarih 3 Şubat 2025 olarak belirlendi.

Her üç yılda bir, coğrafi ve disipliner sınırları aşan mimarlık mesleğinin tartışılması, görüşülmesi ve tanıtılması için Lizbon’da büyük bir forum düzenleniyor. İlk Trienal 2007 yılında “Kentsel Boşluklar” teması altında gerçekleşti. Baş küratör José Mateus, dört sergi, bir uluslararası konferans ve beş yarışma ortaya koyan, 23 ulusal ve uluslararası küratörden oluşan bir ekiple çalıştı. 2025 yılında yedincisi, “Bir Şehir Ne Kadar Ağırdır?” (“How Heavy is a City?”) teması altında düzenlenecek olan trienal için üniversitelere açık çağrı yapıldı.

2 Ekim – 8 Aralık 2025 tarihleri arasında düzenlenecek olan trienal, “Bir şehir ne kadar ağırdır?” sorusu ile kentte ve arka planında yaşanan karmaşık dönüşümler üzerine üç yıllık bir araştırma projesi başlatıyor ve bu dönüşümlerin gezegensel boyuttaki etkisi üzerine tartışmayı mümkün kılacak yeni bir birimin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu dönüşümleri anlamlandırmak ve altta yatan etkenleri çözmek için mimarlığın ve kolektif bir çevre inşa etmenin ne anlama geldiğini yeniden ele alıyor.

Trienalin bu edisyonu, birlikte yaşamanın olası gelecekleri hakkında kamusal bir öğrenme, deneyim, merak, sorgulama, tartışma, zevk, öfke, spekülasyon, sınır aşımı, hayal gücü ve eylem alanı açmayı amaçlıyor. “Bir şehir ne kadar ağırdır?”, yeni ortaya çıkan iş birliği ve karşılıklılık biçimlerini araştırıyor ve mimarlığı değerlendirmek için yeni bir birim oluşturarak mimarlığın “tartışmanın itici gücü” rolünü yeniden ele alıyor.

Lizbon Trienali Milenyum bcp Üniversiteler Yarışması için Açık Çağrı

Üniversiteler bilgi ve yenilik üretimi için kritik merkezler. “Lizbon Trienali Milenyum bcp Üniversiteler Yarışması”, dünyanın dört bir yanından okullara, akademi sonrası araştırma merkezlerine ve programlarına, yirmi birinci yüzyılın kentini şekillendirmek için gereken bilgileri geliştirmeye katılmaları ve 2025 yılının sonbaharında gerçekleşecek trienalin ana programının bir parçası olmaları için bir davette bulunuyor. Yarışmaya katılım için iki kategori bulunuyor: Yüksek Lisans Programları ve Araştırma Programları.

Uygunluk Kriterleri

1. Başvuru sahipleri, yüksek lisans kategorisinde öğretmen, araştırma kategorisinde doktora tez danışmanı veya grup koordinatörü olmalı. Başvuru sahipleri, tekliflerin yönlendirilmesi, değerlendirilmesi ve önceden seçilmesinin yanı sıra, materyallerin geliştirilmesi ve teslim edilmesinin sunulması ve izlenmesi sürecinin tamamından sorumlu.

2. Tekliflerin yazar(lar)ı, Bolonya Süreci’ni imzalayan ülkelerdeki yüksek lisans programlarına, ikinci aşama derece programlarına (entegre yüksek lisans programlarının 4. ve 5. yılları) kayıtlı öğrenciler veya eşdeğerleri ile bir araştırma merkezine bağlı araştırmacılar, yüksek lisans öğrencileri ve doktora adayları olmalı.

3. Bir ders konusu veya araştırma grubunun kapsamı dışında başvuru yapmak isteyen kişiler, bir başvuru sahibinin rehberliği altında olmak kaydıyla bunu yapabilir.

4. Projeler, Güney yarımkürede 2024 akademik yılı, Kuzey yarımkürede ise 2024 – 2025 akademik yılı içerisinde geliştirilmeli.

5. Katılım kısıtlaması, jüri üyelerinin rehberliği veya akademik koordinasyonu altındaki kişiler;
jüri üyelerinin eşleri veya doğrudan ya da dolaylı olarak ikinci dereceye kadar akrabaları olan kişiler için geçerli.

Ödüller

Bu yarışmanın ödülü, her kategoriden bir tane olmak üzere iki kazanan projenin seçileceği toplam dokuz tekliften oluşan kısa listenin üç ana sergiye katılımından oluşuyor.

1. Kısa Listeye Kalan Teklifler

Kısa listeye kalan her bir teklif için Lizbon’daki Açılış Günlerine katılan yazar(lar)ın (öğrenciler veya araştırmacılar) seyahat masrafları için 1.000€’ya kadar geri ödeme yapılacak.

2. Kazanan Teklifler

Kazanan üniversiteler Lizbon Trienali Milenyum bcp kupa ödülünü alacak.
Yazar(lar), öğrenciler veya araştırmacılar, Ekim 2025’in sonundaki Talk Talk Talk konferansları için Lizbon’a seyahat masrafları dolayısıyla 1.000 €’ya (bin euro) kadar geri ödeme alacak.
Ödül töreni Trienal 2025’in açılış günlerinin bir parçası olacak.

Tarihler
Sunum web semineri: Eylül 2024. (Gün, saat ve erişim bağlantısı duyurulacak.)

Başvurular için son tarih: 3 Şubat 2025, saat 11:59 (Lizbon saati)

Kısa liste duyurusu: 31 Mart 2025

Tekliflerin güncellenmesi için son tarih: 7 Temmuz 2025, saat 11:59 (Lizbon saati)

Kazananların duyurusu: Açılış günleri, 2 – 4 Ekim. (Kesin tarih, saat ve mekan duyurulacak.)

Başvuru sayfasına ve daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.