Liuzhou Suiseki Müzesi

Mimari Tasarım
ZhangHua Architects, Tianjin University Research Institute of Architectural Design & Urban Planning

Proje Yeri
Liuzhou, Çin

Tasarım Ekibi
Huang Nanbei, Wang Qian, Sun Qingwen, Zhai Xiangtao, Li Qian, Guo Qing

Tamamlanma Tarihi
2010

Proje Alanı
16.500 m²

Fotoğraflar
Tianjin University Research Institute Of Architectural Design & Urban Planning

Zhanghua Architects, hemen ardındaki iki tepeye mimari bir cevap oluşturan Liuzhou Suiseki Müzesi ile formun bir sonucu değil süreci ifade ettiğine ve zıtlıklarla ahenk yaratan, sürekli dönüşen bir geometrik kompozisyona işaret ediyor.

Çin’in Guangxi eyaletinde, Liuzhou antik kentindeki Deer Hill parkında yer alan Liuzhou Suiseki Müzesi, hemen ardındaki biri daha alçak ve oval, diğeri daha yüksek ve dik olan iki tepeye mimari bir cevap oluşturuyor. Yapıyı oluşturan iki kütleden eğri cizgilerden oluşan ve daha alçak olan suyu ve akışını, keskin hatlara sahip ve yüksek olan ise kayalıkları çağrıştırıyor. Çin peyzaj kültüründe, bir dağ ve bir akarsu zıtlığı değil ahengi oluşturuyor. “Yin” ve “Yang” gibi dağ ve akarsu, çift taraflı bir performansı, karşıtların birliğini ifade ediyor.

Tasarımın ilk aşamalarında 12 yatay şeride bölünmüş bir paralelkenar iki boyutta deforma edilmiş. Ardından tüm şeritler üçüncü boyutta bir “S” şekli oluşturacak şekilde yükseltilmiş. Yapıda eğri ve düz çizgiler, lineer olmayan topolojik bir dönüşümü ifade ediyor. Tasarım ekibine göre form, baştan sona bir hareket varyasyonu ve bir bedende iki veya daha fazla formu bir arada bulundurabilme anlamına geliyor. “Manifold” ismini verdikleri bu felsefe, formun bir sonuç değil süreç olduğuna ve sürekli değişen bir geometrik kompozisyona işaret ediyor.