Kowa Konut Kompleksi

Mimari Tasarım
studio velocity

Tamamlanma Tarihi
2017

Proje Alanı
497 m²

Fotoğraflar
studio velocity

studio velocity tarafından tasarlanan Kowa Konut Kompleksi’ndeki konutların her biri, komşularla iletişime imkan sağlayan ve sokak ile yaşam alanlarını birbirine bağlayan ahşap verandalarla çevrilerek Japon mimarisinin öğelerinden “engawa” yeniden yorumlanmış.

Kowa Konut Kompleksi; Chita Yarımadası yakınında, kentsel alandan uzak bir konumda bulunan bir sahil kenti olan Mihama’da yer alıyor.

Yenileme projesi kapsamında studio velocity, yaşlılar ve çocuklu aileler için samimi bir ortam yaratmayı hedeflemiş. Yerleşimde iç sokaklar oluşturularak evlerin mekanlarıyla doğrudan bağlantı kurulması sağlanmış. Böylelikle kamusal-özel sınırı belirsiz hal almış.

Yerleşimdeki 10 evin her biri komşularla iletişime imkan sağlayan ve sokak ile yaşam alanlarını birbirine bağlayan ahşap verandalarla çevrilerek Japon mimarisinin öğelerinden “engawa” yeniden yorumlanmış. Yaşam alanları dört yöne açılarak etkileşim hedefine katkıda bulunuyor. İç sokağın ortalarına kadar uzanan saçaklar, sokağı da yaşam alanlarının bir parçası haline getiriyor.