Las Golondrinas

Mimari Tasarım
Pérez Palacios Arquitectos Asociados

Tasarım Ekibi
Pablo Pérez Palacios, Alfonso de la Concha Rojas, Miguel Vargas, Christopher Torres, Jesús García, Camila Ureña

Proje Yeri
Valle de Bravo, Mexico

Tamamlanma Tarihi
2020

Proje Alanı
450 m²

Fotoğraflar
Rafael Gamo

Pérez Palacios Arquitectos Asociados’ın geniş bir aileye sahip emekli kullanıcılar için tasarladığı Las Golondrinas, şehirden uzak, mahremiyet ve manzaranın ön planda tutulduğu huzurlu bir yaşam alanı sunmayı hedefliyor.

Meksika’da, Valle de Bravo Kasabası’nda yer alan Las Golondrinas, doğal çevreye uyum sağlamak hedefiyle arazinin üst kısmında konumlandırılarak dağ manzarasına yöneltilmiş.

Bir emekli evi olarak tasarlanan yapı, şehirle bağlantının kesildiği, şehir dışında uzun süre vakit geçirebilecek bir inziva yeri olarak düşünülmüş. Yapı, geniş bir aile ve misafirleri için tasarlandığından mahremiyete öncelik verilmiş.

Las Golondrinas, büyük ve hafif eğimli bir çatı altında birleşen üç bağımsız bölümden oluşuyor. Bu üç hacim arasındaki boşluk gün içinde sosyal alan haline gelen kapalı bir teras oluşturuyor.

Tasarımdaki her hacim, yaşam alanı, sosyal alanlar ve hizmet alanları olmak üzere farklı işleve hizmet ediyor. Bu alanlar arasındaki iletişim, büyük çatının altındaki kapalı ve yarı açık koridorlar ile kapalı teraslarla sağlanıyor.