“LAGI 2019 Masdar” Konsept Proje Yarışması

24. Dünya Enerji Kongresi ve Masdar City tarafından planlanan LAGI 2019 Masdar Konsept Proje Yarışması’nda katılımcılardan, Abu Dabi’nin Masdar şehri için yenilenebilir enerji teknolojilerini kullanarak, mümkün olduğunca sınırları zorlayan ve aynı zamanda uygulanabilir nitelikte olan, ikonik projeler tasarlaması bekleniyor.

LAGI 2019 Masdar Konsept Proje Yarışması, Abu Dabi’nin Masdar şehrinde simgesel bir yapı önerisi için dünyanın dört bir yanından mimarları, mühendisleri, peyzaj mimarlarını ve sanatçıları davet ediyor. Yarışma, yenilenebilir enerji teknolojisini yaratıcı bir ifade aracı olarak kullanarak, kentin ana planına uygun, yerinde enerji üretimini sağlayacak çalışmalar üretilmesi hedefiyle yola çıkıyor.

Mimarlık ve ekoloji kavramlarını birleştiren bir dizi mimari tasarım ilkesiyle üretilmiş olan Masdar şehri, dünyanın ilk sürdürülebilir kenti olma özelliğine sahip. İngiliz mimarlık firması olan Foster + Partners tarafından tasarlan kent, Abu Dabi’nin güneydoğusunda yer alıyor. Enerji ihtiyacı için sadece güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılacağı ilk şehir olması planlanan Masdar şehri için hazırlanacak olan çalışmaların da bu amaçlar doğrultusunda tasarlanarak bir yandan sermayeden de tasarruf sağlaması bekleniyor.

24. Dünya Enerji Kongresi ve Masdar City sponsorluğunda, herkese açık olarak gerçekleştirilen yarışma için önerilen tasarımların kamusal alanlara yönelik de katkı sağlaması isteniyor. Yarışmanın son teslim tarihi 12 Mayıs 2019.

Ödüller

Birincilik Ödülü: 40.000 Dolar

İkincilik Ödülü: 10.000 Dolar

Detaylı bilgi için tıklayınız.