La Providence Lisesi

Mimari Tasarım
ALTA Architectes

Tasarım Ekibi
Mathias Robert, Maxime Le Trionnaire, Gwénaël Le Chapelain

Proje Yeri
Saint-Malo, Fransa

Tamamlanma Tarihi
2022

Toplam İnşaat Alanı
5600 m²

Fotoğraflar
Charly Broyez

ALTA Architectes tarafından tasarlanan La Providence Lisesi, Saint-Malo limanı çevresindeki diğer yapılara uyum sağlarken bulunduğu mahalleyle dengeli bir diyalog kuruyor.

Üç ayrı birimden oluşan La Providence Lisesi’nin ilk bölümünde kafeterya ve 150 öğrenci için 6 sınıflı bakalorya sonrası bir kurum; ikinci bölümünde 350 öğrenci kapasiteli, teknik ve idari imkanları olan 10 sınıflı lise ve üçüncü kısımda spor salonu bulunuyor. İki kata yayılmış bu üç birim, cam çatıyla kaplı bir avlunun etrafında dönen tek bir binadan oluşuyor.

Yapıda tüm cephe ve zemin ekipmanlarını taşıyan iki büyük kiriş vurgulanıyor. W şeklindeki strüktür, liman vinçlerinin görüntüsünü yeniden üretirken özenle tasarlanan sundurma cam çatı, Saint-Malo limanı çevresinde görülen binaların mimari kimliği ile de uyumlu. Avlu, tüm programı koridorla ve yürüyüş yolları vasıtasıyla dağıtıyor aynı zamanda binanın iklimsel atmosferinin düzenlenmesine izin veren bir tampon mekan görevi görüyor.

Öğrenciler ve mahalle sakinlerinin de kullanabildiği spor salonu, birinci katta grup sporlarına (basketbol, hentbol, voleybol, badminton) ; üst katta ağırlık odasına ve tırmanma duvarına ev sahipliği yapıyor. W şeklindeki yapısal strüktür devam ettirilerek, spor sahasının dışarıya doğru bütün şeffaflığını vurgulamasına izin veriyor. Caddeyi çevreleyen çeşitli ağaçlar yapı ile çevrenin dengeli bir diyaloğuna izin veriyor.