Kurdele Ev

Mimari Tasarım
Studio Ardete

Proje Yeri
Mohali, Hindistan

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
748 m²

Fotoğraflar
Ar.Purnesh Dev Nikhanj

Beton kabuğunun kavisli formuyla dikkat çeken Studio Ardete’nin tasarladığı Kurdele Ev, alışılmadık yapısal sistemiyle, kullanıcıyı yapıyı keşfetmeye davet ediyor.

Sektör 82, Mohali, Pencap’ta bir yerleşim bölgesinde yer alan Kurdele Ev, tasarımın bir bölgenin lügatını nasıl değiştirebileceğinin bir örneği konumunda. 345 metrekare arsa alanına sahip. Kendine ve içinde oturanlara ayrı bir kimlik katan bu yapı, müşterinin inşaat işinin bir parçası olan mesleğine bir övgü niteliğinde. Farklı ölçek ve oranlarda çeşitli projeler inşa eden müşteri, işini en iyi şekilde temsil edecek ve kariyer yolunu hatırlatacak bir ev talep etmiş.

Doğayı ve onun akıcı formunu çağrıştıran “kurdele”, binayı sarmalayarak, yapının görünüşüne dinamik bir bileşen katıyor. Ev, hem içeriden hem de dışarıdan, kullanıcıları ve görenleri cezbeden, akışkan görünümlü bir beton dış cepheyle sarılmış. Müşterinin kendi iş kolundaki gelişimi, bakanların eğriler boyunca hareket eden gözlerinin hareketiyle sembolize edilmiş. Bitmeyen bir yolculuk izlenimi vererek süreklilik hissi uyandırıyor.

Birisi eğrileri takip etmeye başladığında, eğrilerin yarattığı boşluklara yansıyabilecek duygular karşısında hayrete düşebiliyor. Beton ve yapı birlikte su ve katı tezatlığını andıran bir tavır sergileyerek ortaya görülmesi gereken bir manzara çıkartıyor. Yapının üst hacmi, bol güneş ışığının yapıya girmesine izin veren daha ince eğrilere bölünmüş. Ayrıca yeterli hava akışını ve havalandırmayı kolaylaştırıyor. Çıkıntılı beton hacimler, açıklıklar için gölge sağlarken aynı zamanda cepheye şekil ve stil katıyor.

Yapının içine doğru ilerledikçe tasarım şaşırtmaya devam ediyor. Üst katlara çıkıldıkça çözülen, bir yapbozu andıran, dikey boşlukları birbirine bağlayan ve açılıp kapanan merdivenin farkına varmamak imkansız. Sudaki bir tekne gibi yapının içinde yüzüyor, denizlerde yol alırken kullanıcıyı bilinmeyeni deneyimlemesi için daha geniş bir ufka taşıyor. Bu, bir malzemeyle yapılan deneylerin nasıl beklenmedik sonuçlara yol açabileceğinin iyi bir gösterimi. Mekanları öne çıkaran ayırt edici unsurları vurgulamak için, iç mekanlar minimalist dekorla sakinleştirici bir etki yaratıcak şekilde tasarlanmış. Alışılmadık yapısal sistem, kullanıcıyı yapıyı keşfetmeye ve bulmacayı çözmeye davet ediyor.

“Kurdele Ev”, betonun maddi dürüstlüğünü somutlaştıran ve aynı zamanda müşterinin çalışmasını temsil eden bir yer üretmeye çalışan sanatsal bir çabayı barındırıyor. Bir malzemenin nasıl kullanıldığının, müşterinin gereksinimlerinin ve mimarın kalıcı bir izlenim bırakma ve onu gören herkesin zihninde bir anı kazıma ilhamının dinamik bir yansıması.