Klaksvik Kürek Kulübü

Mimari Tasarım
Henning Larsen

Proje Yeri
Klaksvik, Faroe Adaları

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
620

Fotoğraflar
Nic Lehoux

Faroe Adaları’nda bulunan, Henning Larsen tasarımı Klaksvik Kürek Kulübü, sadece tekne deposu olarak değil; yaya erişimine öncelik veren, farklı fonksiyonlar barındıran, dinamik bir yapı olarak Faroe Adaları’nın ulusal kürek sporuna bir övgü niteliği taşıyor.

Henning Larsen’in Klaksvík kenti için hazırladığı kentsel planın merkezinde, Faroe spor mirasını kutlayan yeni bir simge yer alıyor. Sporcuları için son teknoloji olanaklarla donatılmış olan Klaksvík Kürek Kulübü, çevredeki davetkar manzarasıyla hem yerel halkı hem de ziyaretçileri kendine çekiyor.

Faroe Adaları’nın en büyük ikinci şehri olan ve 5000 kişiye ev sahipliği yapan Klaksvik, Atlantik’in sert rüzgarlarından koruyan ve komşu adaların manzarasını sunan pitoresk bir fiyordun içinde yer alıyor. Son on yılda Faroe Adaları’nın balıkçılık başkenti kendini kanıtlamak için bir yolculuğa çıkmış. Henning Larsen, 2018 de tamamlanan ilk yapılarla, mekanların zaman içinde dinamik kent planıyla adapte olmasına izin veriyor. Plan, insanı merkezine alıyor. Yaya erişimine ve canlı rotalarda bir aradalığa öncelik veriliyor.

Klaksvik Kürek Kulübü, Klaksvik’in yenilenen kimliğine hayati bir katkı olarak ortaya çıkıyor. Faroe Adaları’nın ulusal sporu olan kürek, Faroe kültürünün önemli bir parçası ve sporcular yıl boyunca eğitim ve komşu kasabalara karşı yarışmalara önemli ölçüde zaman ve çaba harcıyorlar. Toplulukları için duygusal ve tarihi bir öneme sahip olan, geleneksel ahşap Faroe tekneleri, el işçiliği ile üretiliyor ve kullanımı yüzyıllardır devam ediyor. Geleneksel olarak tek bir balta ile yapılan ve kökenleri Viking dönemine kadar uzanan bu tekneler, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Kulüp binası işlevsellik ve eğlenceye önem verilerek tasarlanmış. 620 m²’lik yapı, eğimli bir yeşil çatıya ve bitişikteki peyzajın güzelliğini yansıtan, geleneksel Faroe tasarımını onurlandıran ahşap bir cepheye sahip. Tekneleri denize indirmeye hazırlanırken tekne depolama alanından ahşap rıhtıma ve direkt suya açılan geniş kapılar, suya elverişli bir şekilde ulaşmayı mümkün kılıyor. Tekneler, bina içinde kompakt bir şekilde tasarlanmış bir bölmede güvenli ve hızlı bir şekilde depolanabiliyor.

Ahşap, açık iç mekan yalnızca antrenman seansları için bol miktarda alan sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ortak kahve molaları veya rahatlama anları için de hoş bir nokta oluşturuyor. Büyük pencereler ve çatı katı, antrenman yapan ya da sadece oradan geçen ziyaretçilere geniş manzaralar ve bol miktarda doğal ışık sunuyor. Kulüp binası aynı zamanda çeşitli etkinlik ve sergilere ev sahipliği yapan halka açık bir mekan ve Faroe tekne yapımının geleneksel işçiliğini gururla sergileyen önemli bir turistik cazibe merkezi olarak hizmet veriyor. Sıcak aylarda, dışarıda toplanmak için bolca alan bulunuyor ve kafenin bulunduğu canlı bir şehir köşesi oluşturuluyor.

Henning Larsen, basit bir tekne deposundan daha fazlası olan bir alan yaratmak istediklerini, geniş kapılarla rıhtıma açılan iç mekanın toplum tarafından kullanımını geliştirmek için tasarladıklarını belirtiyor.