Kentsel Köy

Mimari Tasarım
TEAM_BLDG

Tasarım Ekibi
Lei Xiao, Shigeno Yuji, Yuqiong Yang, Zipeng Wang, Yi Cao, Pedro Manzano Ruiz

Proje Yeri
Guangzhou, Çin

İşveren
CHINA VANKE CO., LTD.

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
6.000 m²

Fotoğraflar
Jonathan Leijonhufvud

Guangzhou’da yer alan bir apartmanın yenileme projesi kapsamında TEAM_BLDG, binanın orijinal mekansal kurgusunu değiştirmeden, düşük maliyetli prefabrik malzemelerle yapı kabuğunu yenilemiş ve iç avluyu kullanıma uygun hale getirmiş.

2016 itibariyle, Guangzhou’da toplam 716 kilometrekarelik alanı ve yaklaşık 6 milyonluk nüfusu ile 304 köy bulunuyor. Bu yönüyle Guangzhou, şehir merkezinde en çok sayıda köyün bulunduğu şehir. Tıpkı projenin yer aldığı bölge gibi, kentsel köyler merkezi konumu ve ulaşım imkanları sebebiyle özellikle genç işçi nüfus tarafından tercih ediliyor. Bununla birlikte, bölgenin büyük bölümünü oluşturan 1950-1960’larda inşa edilmiş konutların çoğu harap durumda. Ciddi fon eksikliği ve karmaşık çevre unsurları, bölgedeki eski yapıların yenilenmesinin önündeki en büyük engeller. TEAM_BLDG, bu proje ile yapı ölçeğinde, tek bir sorunu çözmeyi değil; kentsel köylerdeki yapılar için tekrarlanabilir bir çözüm üretmeyi hedeflemiş.

Tasarım ekibinin ana müdahaleleri yapı kabuğunu yenilemek ve iç avluyu kullanıma uygun hale getirmek olmuş. Rastgele dağılmış klima motorları ve bacaların binadaki tek açık kamusal alanı olağan dışı kirli ve düzensiz hale getirmesi avluda yer alan bu unsurları yeniden düzenlemeyi ve bu mekanı kullanıcıların kullanımına uygun, konforlu hale getirmeyi gerekli kılmış.

Tasarımda mümkün olduğunca düşük maliyetli prefabrik malzemeler tercih edilmiş. Cephe beyaz renkli mesh ile kaplanmış ve yapıyı kent köyüne bağlayan cephenin şehirle diyalog kurması ve çevre ile uyumu sağlanmış.

Binanın orijinal mekansal kurgusu ve özel alanlardan kamusal alanlara kademeli geçiş korunmuş. Cadde boyunca yer alan zemin kat mekanları spor salonu gibi ortak kullanım alanları olarak belirlenmiş ve çatı terası rekreatif faaliyetlere ayrılmış.